Operačný program Integrovaná infraštruktúra využil zo zdrojov EÚ vyše 2,7 miliardy eur, čo je 45 percent
Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII) využil zo zdrojov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 31. marcu tohto roka 2,725 mld. eur. Predstavuje to 45,35 % z ich celkovej alokácie viac ako 6 mld. eur. Čerpanie európskych prostriedkov v tomto programe od konca minulého roka vzrástlo takmer o 26 mil. eur, alebo o jedno percento, a miera o 0,44 percentuálneho bodu. Vyplýva to z informácií na portáli Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).
Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v spomínanom programe dosiahlo koncom marca viac ako 478,6 mil. eur, teda 46,65 % z viac ako jednej miliardy eur. Zazmluvnené prostriedky EÚ v OPII dosiahli objem 5,953 mld. eur (99,06 % alokácie), na domáce spolufinancovanie zakontrahovali 1,048 mld. eur (102,16 %). Platné výzvy na projekty zo zdrojov EÚ dosiahli objem takmer 9,5 mld. eur, čiže skoro 158 % alokácie.
V porovnaní s koncom marca 2020, od nástupu súčasnej vládnej koalície, čerpanie európskych peňazí v OPII za dva roky vzrástlo o viac ako 956 mil. eur, resp. o vyše 54 % a podiel o 16,59 percentuálneho bodu. Zazmluvnenie eurozdrojov sa počas tohto obdobia zvýšilo o 1,852 mld. eur, čo je viac o 45 %, a miera narástla o vyše 32 percentuálnych bodov.
OPII je podľa objemu finančných prostriedkov najväčší program, podľa úrovne čerpania eurofondov je medzi jedenástimi programami na ôsmom mieste, za dva roky klesol o dve priečky. Na základe kontrahovania európskych financií je na štvrtej pozícii, o tri lepšie ako pred dvoma rokmi. Riadiacim orgánom programu je Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
Čerpanie eurozdrojov na dopravné projekty v šiestich prioritných osiach OPII (celkovo je ich trinásť) sa pohybuje od 68,5 % na cestnú infraštruktúru (súčasť transeurópskej siete TEN-T) po 4,75 % na infraštruktúru vodnej dopravy. Spomedzi ďalších častí programu podľa údajov ministerstva financií najvyšší podiel čerpania má technická pomoc na výskum a inovácie (vyše 87 %), najnižší pripadá na informačnú spoločnosť (takmer 17 %) a na podporu výskumu, vývoja a inovácií v Bratislavskom kraji (24,5 %). Sprostredkovateľským orgánom pre informačnú spoločnosť a technickú pomoc je ministerstvo investícií, za zvyšné oblasti zodpovedajú ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a hospodárstva.
Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu