NS SR zamietol dovolania dvojice exministrov v kauze nástenkový tender


Dátum: 24.03.2022

Obrázok k aktualite NS SR zamietol dovolania dvojice exministrov v kauze nástenkový tender
Dovolací senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok zamietol dovolania právoplatne odsúdených exministrov za SNS Mariana Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkového tendra. Janušek si odpykáva 11-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody, Štefanov deväť rokov väzenia. Právoplatne odsúdení boli v roku 2018.

Na dovolacom konaní sa Janušek so Štefanovom nezúčastnili. Žiadali zrušenie právoplatného rozsudku a vrátenie veci Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) na opätovné prejednanie. Prokuratúra žiadala dovolania zamietnuť.

Dvojicu exministrov právoplatne odsúdili na jeseň 2018. Súd ich uznal za vinných z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Tresty si odpykávajú v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Okrem toho im uložili peňažný trest vo výške 30.000 eur. Po prvý raz v histórii SR tak boli právoplatne odsúdení členovia vlády.

Svojím konaním podľa súdu vytvorili podmienky pre vopred vybraného uchádzača, čím znemožnili súťaž a pomohli dosiahnuť zisk víťaznému konzorciu firiem blízkemu expredsedovi SNS Jánovi Slotovi v hodnote 3,5 milióna eur.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. O kreslo potom prišli obaja odsúdení ministri za SNS. Na trojročný podmienečný trest odňatia slobody so štvorročným odkladom odsúdili v roku 2019 v tejto kauze aj Zdenku Kudláčovú. Dostala tiež peňažný trest vo výške 6000 eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu