Nitra chce za vyše 4,6 milióna eur vybudovať moderný dopravný systém


Dátum: 18.11.2021

Obrázok k aktualite Nitra chce za vyše 4,6 milióna eur vybudovať moderný dopravný systém
Mesto Nitra pripravuje projekt, ktorý bude v doprave a na semaforoch uprednostňovať vozidlá verejnej osobnej dopravy (VOD). Celkové náklady presiahnu 4,6 milióna eur. Podstatná časť z nich bude hradená z európskych fondov, spolufinancovanie mesta bude necelých 234.000 eur.

Výsledkom projektu má byť vytvorenie uceleného dopravného systému, ktorý bude preferovať vozidlá VOD pri prechode cez svetelné križovatky. "Tieto vozidlá budú na križovatkách uprednostňované, to znamená, že radič CDS bude o blížiacom sa vozidle vedieť a nastavenými logickými podmienkami preň spustí v čo najkratšom možnom čase zelený signál, prípadne zelenú na semafore predĺži tak, aby vozidlo verejnej dopravy mohlo cez križovatku plynule prejsť," uvádza sa v materiáli, ktorý vo štvrtok odsúhlasili mestskí poslanci.

Dopravná riadiaca centrála systému bude sídliť v objekte mestskej polície. Okrem uprednostňovania autobusov a vozidiel verejnej dopravy bude poskytovať dôležité údaje aj vodičom. Pôjde napríklad o takzvané VMS tabule, ktoré budú poskytovať informácie pre  motoristov vstupujúcich do mesta. "Uvidia na nich dojazdové časy, upozornenia na prípadné dopravné obmedzenia či nebezpečné situácie," informoval magistrát.

Dáta zo systému chce magistrát využiť aj pri budovaní Smart City. Získané informácie by mali byť súčasťou komplexného prehľadu o meste. "Poskytnú prehľad o celkovej dopravnej situácii v meste. Tieto dáta by mali byť prístupné v prvom rade organizáciám, ktoré majú v správe infraštruktúru mesta a predstaviteľom mesta formou dispečerského rozhrania, ale aj obyvateľom v podobe online portálu a mobilnej aplikácie," konštatuje sa v schválenom zámere.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu