NITRA: Bývalé kino Palace sa po 13-tich rokoch dočká rekonštrukcie z eurofondov


Dátum: 08.09.2022

Obrázok k aktualite NITRA: Bývalé kino Palace sa po 13-tich rokoch dočká rekonštrukcie z eurofondov

Bývalé kino Palace v centre Nitry sa po trinástich rokoch dočká rekonštrukcie. Nevyužitú a chátrajúcu budovu mesto opraví z eurofondov. Investícia predstavuje 2,7 milióna eur, mesto sa na nej bude podieľať piatimi percentami. Rekonštrukcia sa má skončiť do konca 2023. Je súčasťou veľkého projektu Kreatívneho centra Nitra za 15 miliónov eur od Európskej únie, ktorý počíta aj s obnovou štyroch budov v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Aktivity projektu nezahŕňajú len rekonštrukciu historických budov, ale aj programy pre prípravu kreatívcov na podnikanie, ich prístup k verejnosti, stáže a viac ako 80 verejných kultúrno-umeleckých programov, ktoré budú v Nitre do konca roka 2023.

Bývalá kinosála sa premení na modernú variabilnú multifunkčnú sálu s prepracovanou zvukovou a svetelnou réžiou. „Zaujímavé bude aj technické vybavenie, ktoré bude obsahovať javiskové zdvíhacie zariadenia vrátane ovládania, modernú javiskovú a hľadiskovú techniku umožňujúcu vytvoriť variabilné javisko a hľadisko, scénické osvetlenie, projekčnú plochu, elektroinštaláciu javiskovej techniky či kamery na zachytenie live predstavení a koncertov,“ uviedla riaditeľka Kreatívneho centra Nitra Katarína Živanović.

O novej podobe Palace rozhodla na základe súťaže odborná porota na jeseň v roku 2019. Budova z roku 1925 je dielom architekta Fridricha Weinwurma. "Spoločnosť Livinark s.r.o., ktorá vyhrala súťaž, sa svojím návrhom rozhodla priblížiť k pôvodnému vizuálnemu riešeniu," informoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. Nový vzhľad dostane aj okolie kina. V zadnej časti ožije priľahlá záhrada, prednú časť ozvláštni kaviareň s terasou a prepojením do verejného priestoru - novej pešej zóny na Radlinského ulici. Cieľom rekonštrukcie je odstrániť necitlivé stavebné zásahy do budovy, ktoré sa tu urobili v neskorších etapách. V najbližších dňoch vypracú vnútro budovy, začiatkom októbra odstránia betónovú podlahu a následne sa do kina Palace presunú archeológovia. Ďalší harmonogram prác sa bude odvíjať od výsledkov archeologického výskumu.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu