Národné kolo súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie pozná víťazov


Dátum: 20.04.2023

Obrázok k aktualite Národné kolo súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie pozná víťazov
Národné kolo súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie pozná svojich víťazov. Najlepšie príspevky od žiakov vo veku od 11 do 25 rokov z celého Slovenska postupujú do medzinárodného kola s účasťou študentov zo 43 krajín. Hlavnou témou ročníka bolo znečistenie. TASR o tom vo štvrtok informoval Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne.

"Mladí reportéri opäť ukázali, že sú zvedaví, neboja sa hľadať riešenia a tie pretaviť do akcie," skonštatoval Medal.

Niektorí žiaci podľa neho zbierali odpad zo svojho okolia, iní spravili informačnú kampaň o škodlivosti cigaretových ohorkov a ďalší zase hľadali možnosti odstránenia reklamných bilbordov. Svoje zistenia publikovali v 45 výstupoch vo forme článkov, videí a fotografií.

Hlavnou témou roka bolo znečistenie v rôznych podobách, čo reflektovali aj prihlásené súťažné práce. Medzi študentami silne rezonovala téma voľne pohodených ohorkov z cigariet. Vo výhernom videu jej venoval Lukas Vyhnalík spolu s Ninou Šidlíkovou. "Porotu prekvapili a potešili nováčikovia zo Spojenej školy internátnej v Námestove, ktorí sa vo svojej videoreportáži venovali obalovým materiálom v školských bufetoch," priblížil Medal.

Znečistenie z iného konca podľa neho uchopili Lucia Klučárová a Gregor Šturdík z Majcichova, ktorí si v článku posvietili na emisie pochádzajúce z rastúceho priemyslu kvetín. "Andrea Takáscová spolu s Oliverom Brunnerom zas v článku hľadali ekologické varianty hygienických a čistiacich prostriedkov, ktoré denne používame," doplnil.

Júlia Noščáková pomocou fotografie priniesla do súťaže tému energetickej chudoby a alternatívnych, no neekologických palív, ktoré sú niektorí obyvatelia donútení používať. Na znečistenie vo forme vizuálneho smogu upozornila Erika Gavalierová z Novej Dubnice s videom o 65 trenčianskych bilbordoch.

Najlepšie práce budú reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie. "Autorky a autori víťazných príspevkov budú odmenení pozvánkou na tradičný júnový workshop, kde si budú môcť vyskúšať novinársku prácu priamo v teréne. Povedú ich odborníci z oblasti ochrany životného prostredia, ale i skúsení žurnalisti," dodal Medal.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu