Na zelené projekty získala Nitra milióny eur, obnoví Mestský park aj územie hradného kopca


Dátum: 22.02.2022

Obrázok k aktualite Na zelené projekty získala Nitra milióny eur, obnoví Mestský park aj územie hradného kopca

Mesto Nitra obnoví Mestský park, hradný kopec, zrevitalizuje vnútroblok na Štúrovej ulici aj areál Základnej školy na Škultétyho ulici. Radnica získala na tieto zelené projekty nenávratné finančné príspevky z eurofondov v celkovej výške viac ako 6,7 milióna eur. Informoval o tom primátor Nitry Marek Hattas. Začiatok prác na jednotlivých investíciách bude podľa neho závisieť od priebehu verejného obstarávania, niektoré by mali začať ešte v priebehu tohto roka.

Mestský park v Nitre prejde najväčšou obnovou vo svojej 150-ročnej histórii. Mesto získalo na jeho revitalizáciu všetky prostriedky, o ktoré žiadalo, teda viac ako 5,7 milióna eur. „Park je asi najobľúbenejším miestom v Nitre, no mnohé jeho časti sú dnes už za zenitom. Vnímam, že detské ihriská nespĺňajú bezpečnostné kritériá, chodníky sú v stave, keď potrebujú zásadnú opravu a niektoré miesta v parku, ako napríklad okolie mŕtveho ramena, čakajú na svoje plné využitie. Mestský park v Nitre posunieme na úplne novú úroveň,“ povedal Hattas.

Viac ako ako 760-tisíc eur z európskych fondov príde do Nitry na revitalizáciu hradného kopca. „Mnohí obyvatelia mesta si už nepamätajú, že kedysi bol hradný kopec sprístupnený aj bránkou z Jesenského ulice. Tento vstup opäť sfunkčníme. Obnovíme chodníky a osvetlenie, pribudnú vyhliadky, odpočívadlá a lavičky. Samozrejme, zrevitalizujeme stromy a ďalšie dreviny, pribudnú protierózne a vodozádržné opatrenia,“ informoval primátor. V prípade tejto investície už prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa prác.

Takmer 160-tisíc eur získalo mesto Nitra na revitalizáciu vnútrobloku na Štúrovej ulici 17 až 21. Posledným úspešným projektom z tohto balíka je návrh riešenia exteriéru a zakomponovanie vodozádržných opatrení, implementácie manažmentu a využitia zrážkovej vody a prvkov vegetačných úprav v rámci areálu Základnej školy na Škultétyho ulici v Nitre.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu