Na rekonštrukciu cesty medzi Spišským Štvrtkom a Kežmarkom pôjde ďalších 180-tisíc eur


Dátum: 07.02.2022

Obrázok k aktualite Na rekonštrukciu cesty medzi Spišským Štvrtkom a Kežmarkom pôjde ďalších 180-tisíc eur

Rekonštrukcia cesty druhej triedy 536 medzi Spišským Štvrtkom a Kežmarkom bude o niečo drahšia, ako sa predpokladalo. Úsek nechal za 1,2 milióna eur obnoviť Prešovský samosprávny kraj z financií z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Ďalších 180-tisíc eur ešte bude potrebných na dobudovanie dláždenej priekopy popri ceste z Abrahámoviec do Vlkovej. Zmenu uznesenia ešte z roku 2019 a dofinancovanie projektu schválili poslanci kraja počas dnešného zasadnutia.

Cieľom projektu je zlepšenie dopravnej mobility v okresoch Kežmarok a Levoča. Práce sa týkajú úseku s dĺžkou 7 732 metrov. Ten sa začína približne 200 metrov pred obcou Abrahámovce a končí sa asi 100 metrov za odbočkou na Tvarožnú v Kežmarskom okrese. Práce realizuje víťaz verejného obstarávania bratislavská spoločnosť Strabag, začalo sa s nimi v máji. Aktuálne sú pre zimnú údržbu prerušené a pokračovať budú v jarných mesiacoch, pričom ukončené by mali byť v tomto roku. Ako vyplýva z dôvodovej správy, čerpanie k 31. decembru minulého roka predstavuje hodnotu 655-tisíc eur, čo je na úrovni 56 percent projektu.

Ako dnes počas zastupiteľstva informoval vedúci odboru dopravy PSK Alexander Galajda, dofinancovanie súvisí s požiadavkou objednávateľa dobudovať dláždenú priekopu popri ceste II/536 v úseku Abrahámovce – Vlková, pred a za obcou Vrbov, ktorá vznikla už počas realizácie projektu. Bude mať dĺžku približne dva kilometre a slúžiť má na zabezpečenie zlepšenia vodného režimu na cestnej komunikácii a zlepšenia odvodnenia cestného telesa. Takýmto spôsobom by podľa Galajdu nenastávalo podmáčanie cesty a bola by zabezpečená predlžená životnosť realizovaného úseku cesty. „Bude pripravený dodatok k zmluve a zaslaný na riadiaci orgán, aby nám tieto finančné prostriedky boli zoprávnené,“ dodal na záver.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu