Na očnom oddelení UNLP pribudol operačný mikroskop za 300.000 eur Košic


Dátum: 16.08.2023

Obrázok k aktualite Na očnom oddelení UNLP pribudol operačný mikroskop za 300.000 eur Košic
Na očnom oddelení Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice v areáli na Rastislavovej pribudol mobilný operačný mikroskop s kompletným vybavením na operatívu patológie oblasti oka v hodnote 300.000 eur. Ako TASR informovala vedúca komunikačného odboru nemocnice Ladislava Šustová, ide o jednu z najmodernejších pomôcok oftalmologickej praxe na oddelení. Prístroj získali hlavne vďaka eurofondom. UNLP sa na jeho zakúpení podieľala sumou 74.000 eur.

Podľa jej slov patrí k najvyššej generácii očných mikroskopov. "Má precízny navigačný systém, po celý čas sleduje pohyby oka pacienta. Ak sa aj pacient pohne, prístroj to presne zameriava a drží pozíciu oka," spresnila s tým, že vďaka tomu sa operatér orientuje v oku s úplnou presnosťou. Okrem toho mikroskop prenáša obraz s kvalitným rozlíšením jednak na veľkú obrazovku, ako aj operatérovi do okulárov.
"Dokážeme ním realizovať všetky typy operácií oka, jeho predného aj zadného segmentu, teda vonkajších i vnútorných častí oka. Často sú to náročné operácie sklovca, sietnice či diery v makule, ako aj akútne a poúrazové stavy," dodala primárka očného oddelenia Barbora Horváthová. Očný mikroskop podľa UNLP nie je náročný na prípravu operácie a nevyžaduje si takmer žiadne nastavenia, čo v prípade starších mikroskopov predstavovalo isté zdržanie. Za jedno dopoludnie ním dokážu operovať viac ako desať pacientov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu