Na obnovu vnútroblokov vo Svite pôjde viac ako pol milióna eur


Dátum: 17.06.2022

Obrázok k aktualite Na obnovu vnútroblokov vo Svite pôjde viac ako pol milióna eur
Mesto Svit pokračuje v prípravách revitalizácie vnútroblokov sídlisk Jilemnického a Kapitána Nálepku. Dodávateľa stavebných prác už má vysúťaženého, zmluvu na 646-tisíc eur s ním uzavrelo ešte v máji. Ako pre agentúru SITA uviedla primátorka Dáša Vojsovičová, riadiaci orgán v súčasnosti vykonáva administratívnu kontrolu verejného obstarávania a kontrolu zmluvy o dielo. Až po splnení ďalších povinných administratívnych úkonov z riadiaceho orgánu bude môcť podľa primátorky nasledovať prebratie stavby a začatie prác. Tie by mali trvať polroka.

Mesto získalo na projekt nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu, na jeho financovaní sa bude podieľať piatimi percentami. Cieľom je odstrániť havarijný a nevyhovujúci stav v daných lokalitách. „Dlhodobo nevyužívané a znehodnotené priestory vnútroblokov oboch lokalít neposkytujú svojim obyvateľom dostatočné prostredie na kvalitné trávenie voľného času,“ uvádza sa v sprievodnej správe. Spevnené plochy sú v nevyhovujúcom stave, ani verejná zeleň v súčasnosti neplní svoju funkciu. Mestské prvky mobiliáru, ihrísk a športovísk sú v mnohých prípadoch zastaralé a nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť.

Celková rozloha renovovaných a novovytvorených otvorených priestranstiev predstavuje viac ako 19-tisíc metrov štvorcových. V lokalite Kapitána Nálepku – Mierová to bude viac ako dvetisíc metrov štvorcových, pri Hlavnej viac ako 5-tisíc a v lokalite Jilemnického viac ako 12-tisíc metrov štvorcových. Práce budú zamerané na výmenu nepriepustných povrchov za priepustné s vodozádržnou funkciou, obnovu a výsadbu zelene, inštalovanie mobiliáru a drobnej architektúry, pracovať sa bude aj na detských ihriskách a športoviskách. Na sídlisku Jilemnického sa počíta napríklad s multifunkčným ihriskom a priestorom pre workout so zelenou bariérou proti hluku, ale aj prístreškami pre komunitné stretávanie. Vo vnútrobloku ulíc Kapitána Nálepku a Mierovej pri takzvaných pohotovostných bytovkách obnovia basketbalové ihrisko, doplnia prvky detských ihrísk a mobiliár. Podobné práce čakajú aj lokalitu pri Hlavnej, kde vznikne aj plocha vyhradená pre komunitné záhrady.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu