Na Festivale Pohoda 2022 aj s EUrópa stage a EÚ Fun zónou!


Dátum: 09.07.2022

Obrázok k aktualite Na Festivale Pohoda 2022 aj s EUrópa stage a EÚ Fun zónou!
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude už po 14.-krát súčasťou obľúbeného letného festivalu Pohoda. Zastúpenie bude na trenčianskom letisku opäť prítomné na obľúbenom EUrópa stage-i a v EÚ Fun zóne.

Už tradične si Európska komisia v spolupráci so svojimi partnermi pripravila rôznorodé informačno- zábavné aktivity a súťaže. EUrópa stage bude i tentokrát pulzovať pod náporom kvalitnej hudby, ale okrem nej budú v stane prebiehať aj diskusie so zaujímavými hosťami na aktuálne témy, ktoré dnes hýbu Slovenskom, Európou i svetom.

Diskusie v EUrópa stage v piatok odštartuje Café Európa: Vojna na Ukrajine a hybridné hrozby okolo nás (12:20 – 13:20 h., EUrópa stage). Hostia - Katarína Mathernová (zástupkyňa generálneho riaditeľa pre rozširovanie a susedskú politiku a šéfka Podpornej skupiny pre Ukrajinu v Európskej komisii), Katarína Klingová (analytička GLOBSEC) a Michal Trnka (dátový analytik a zakladateľ Gerulata Technologies) - budú s Vladimírom Šuchom (vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku) diskutovať o tom, či je Slovensko s vojnou na svojich hraniciach hybridným bojiskom, ale aj o tom, ako Slovensko zvláda hybridnú vojnu a akú úlohu zohráva EÚ v konfrontácií s hybridnými hrozbami.

Diskusie v EUrópa stage budú v piatok pokračovať špeciálnou diskusiou Café Európa: „Hudba - Keď rinčia zbrane, majú múzy mlčať?“ (14:40 - 15:40 h., EUrópa stage). Počas Pohody býval v Kyjeve súbežne najväčší európsky hudobný festival - Atlas Weekend. S Pohodou vždy zdieľal niekoľkých umelcov a organizátori Pohody pri stretnutiach s priateľmi z organizačného tímu Atlas Weekend s ľahkosťou žartovali, že sa na svoje festivaly navzájom nepozrú. Tento rok sa, žiaľ, Atlas Weekend nebude konať, kvôli vojne na Ukrajine. Jeho organizátor, Vlad Jaremčuk, však príde ako čestný hosť festivalu Pohoda. Spolu s bojovníčkou a ukrajinskou umelkyňou Stasik a členom už dvakrát presťahovanej Luhanskej Filharmónie Igorom Šapovalovom budú hosťami diskusie. Spolu priblížia, ako vnímajú vojnu ľudia z umeleckej komunity na Ukrajine. Ako im vojna zmenila život po 24. februári a odpovedia aj na ústrednú otázku diskusie, a to či majú podľa nich „múzy mlčať“, v čase keď sa časť ich krajiny ocitla pod vojenskou okupáciou ruských vojsk. Moderovať bude Oliver Rehák.

V sobotu budeme diskutovať na otázky stúpajúcich cien energií a rastúcej inflácie. V diskusii Café Európa: Zvládneme hlad a vysoké ceny? (12:20 h -13:20 h., EUrópa stage) sa budeme rozprávať aj o tom, čo môžu robiť spotrebitelia, štát a EÚ na zmiernenie dopadov energetickej chudoby. Hosťami tejto diskusie Café Európa budú Lenka Buchláková (ekonomická analytička a novinárka) a Karel Hirman (energetický analytik). Moderovať bude Vladimír Šucha.

Poslednou EÚ diskusiou na tohtoročnej Pohode bude sobotňajšia diskusia Café Európa: Tri roky s prezidentkou (14:40 - 15:40 h., EUrópa stage). Keď v roku 2019 vystúpila prezidentka SR Zuzana Čaputová na Pohode, bola v úrade niečo vyše tri týždne. O troch rokoch na čele našej krajiny sa s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou porozpráva Štefan Hríb.

Okrem diskusií a hudobného programu, sa môžu návštevníci festivalu zabaviť v EÚ Fun zóne, kde bude pripravených mnoho zaujímavých aktivít i praktické darčeky. Na deviatich tematických stanovištiach si návštevníci EÚ Fun zóny budú môcť preveriť svoje vedomosti a spoznať zaujímavosti i kultúru krajín EÚ, ale aj získať veľa užitočných informácií týkajúcich sa EÚ. Zábavné aktivity a užitočné informácie si pripravili aj partneri zastúpenia - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu (SAAIC) a Národná agentúra programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu (IUVENTA). Popri obľúbených stáliciach, akou je aj Európske koleso šťastia, budú tentokrát súčasťou EÚ Fun zóny aj aktivity, ktoré sa zamerajú na posilňovanie odolnosti voči dezinformáciám a schopností rozoznávať klamlivé informácie od pravdivých. V EÚ Fun zóne nájdete aj európsku holubicu mieru, na krídla ktorej bude možné napísať odkaz a želanie pre ťažko skúšanú Ukrajinu. Šikovných účastníkov našich zábavných aktivít a kvízov budú popri príjemne strávenom čase čakať aj zaujímavé odmeny.
 
Podrobnosti:
Viac informácií

Skočiť na hlavné menu