MV:Prerozdelí šesť terénnych hasičských vozidiel určených na likvidáciu požiarov


Dátum: 20.04.2023

Obrázok k aktualite MV:Prerozdelí šesť terénnych hasičských vozidiel určených na likvidáciu požiarov
Ministerstvo vnútra (MV) SR posilňuje techniku Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Dočasne poverený šéf rezortu vnútra Roman Mikulec spolu s prezidentom HaZZ Pavlom Mikuláškom vo štvrtok odovzdali do užívania hasičom šesť kusov špeciálne upravených terénnych hasičských vozidiel. Tie sú určené na zdolávanie a likvidáciu lesných požiarov v ťažko dostupnom teréne. TASR o tom informovali z MV SR.

"Keď hovoríme o module pozemného hasenia lesných požiarov v prírodnom prostredí západ, stred a východ, hovoríme o tímoch profesionálov strategicky rozmiestnených po celom Slovensku, ktorí zasahujú v prípade rozsiahlych lesných požiarov v ťažko dostupných terénoch. Ich výsledky, spätná väzba vo forme pochvaly za ich kvalitne odvedenú prácu na území Slovenska a zahraničných misiách v Grécku, Rakúsku a Česku sú pre mňa ako ministra motiváciou čo najefektívnejšie zlepšovať ich pracovné podmienky a materiálno-technické vybavenie," povedal Mikulec. Nové terénne vozidlá sú podľa šéfa rezortu vnútra prvým konceptom nadstavby hasičského vozidla, navrhnutej samotnými príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru, členmi modulu GFFF-V prispôsobeného ich potrebám počas zásahu. Kapacita nádrže vozidla je 3000 litrov vody a výkon čerpadla je 2000 litrov za minútu.
hasiči
Vozidlá budú prerozdelené zhodne po dva kusy pre modul pozemného hasenia v skupine západ, stred a východ. Projekt GFFF-V Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia.


Cena jedného vozidla je zhruba 304.000 eur, finančné prostriedky EÚ sa pohybovali vo výške 248.000 eur a zo štátneho rozpočtu vo výške 56.000 eur.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu