Mosty na trase medzi Spišskými Vlachmi a okresom Košice-okolie obnovujú


Dátum: 31.05.2023

Obrázok k aktualite Mosty na trase medzi Spišskými Vlachmi a okresom Košice-okolie obnovujú
Košický samosprávny kraj pokračuje v rozsiahlej rekonštrukcii piatich mostov, ide o projekt financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu. Hovorca Košického samosprávneho kraja Michal Hudák uviedol, že v druhej časti tejto etapy aktuálne obnovujú mostné objekty na trase od hranice okresu Košice-okolie po Spišské Vlachy. Hotové budú na jeseň.

"Ide o mosty cez Kojšovský potok vo Veľkom Folkmari, cez Záhorský potok pred Štefanskou Hutou, cez potok Studenec v Kolinovciach a dva mosty pred Spišskými Vlachmi – cez potok Oľšavec a cez Slatvinský potok," vymenoval Hudák. Celková investícia do opráv je vo výške takmer 1,72 milióna eur. Doprava v týchto úsekoch je riadená svetelnou signalizáciou a treba tam rátať s dočasnými obmedzeniami.

Predseda KSK Rastislav Trnka upozornil, že všetky z týchto mostov boli postavené v 50. až 80. rokoch minulého storočia, najstarší z nich, v obci Kolinovce, je z roku 1945. "Na mostoch máme stále obrovský investičný dlh, obnovu si vyžaduje už takmer každý druhý most," skonštatoval.

Práce zahŕňajú odstránenie mostných zvrškov, zvodidiel a vozovky až po povrch dosky, ktoré tvoria nosnú konštrukciu. Vybuduje sa nová spriahajúca doska, nový mostný zvršok aj vozovka. Stavbári dno miestnych potokov vyčistia a vytvoria aj kamenné sklzy na odvod vody. "Mosty sa demolovať nebudú, v rámci rekonštrukcie zosilnia nosné konštrukcie. Cestári pracujú vždy po poloviciach, vďaka čomu budú úseky počas rekonštrukcie prejazdné," dodal Hudák. Keďže ide o projekt financovaný z fondov Európskej únie, práce musia byť podľa neho ukončené do konca októbra.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu