Modranský kaštieľ čaká kolaudácia. Stane sa kultúrnym centrom pre celý región


Dátum: 18.07.2022

Obrázok k aktualite Modranský kaštieľ čaká kolaudácia. Stane sa kultúrnym centrom pre celý región

Bratislavský región už na jeseň získa nové priestory pre podujatia, vzdelávacie či kultúrne aktivity, umelcov, žiakov, študentov, členov cechov, vinárov, vinohradníkov, ale aj verejnosť. Nové kultúrne centrum v modranskom kaštieli podporí lokálne kultúrne hodnoty, tradičné remeslá, produkty a gastronómiu.
modra1

„Modra je perfektné miesto, kde vytvoriť kultúrne centrum pre celý región. Modranský kaštieľ, alebo „Stará vinárka“, ako ho nazývajú miestni, sme na takéto centrum premenili. Budovu, kde sídli aj župné Malokarpatské osvetové stredisko, sme zrekonštruovali, vymenili strechu a okná, revitalizujeme záhradu,“ vysvetľuje predseda BSK Juraj Droba. Kaštieľ už vstupuje do kolaudačného procesu, záhradu plánujeme dokončiť do konca roka. Vybavenie je bezbariérové a moderné, avšak každý úkon bol pod prísnym dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Pôvodná krása pamiatky zostala zachovaná.

V kaštieli vznikne nový priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou, kde sa môžu prezentovať lokálni vinári, reprezentatívny priestor pre oficiálne návštevy župy, ateliéry. Novinkou je digitalizácia vzácnych predmetov. „Toto je veľká vec, svoje poklady totiž môžu priniesť aj miestni obyvatelia a uchovať ich pre ďalšie generácie. Vynovený kaštieľ vám odovzdáme začiatkom októbra, čoskoro vás pozveme na slávnostné otvorenie. Odvážny projekt, do ktorého by sa málokto pustil. Aj takýto význam má župa,“ dodáva župan.
modra2

O podobu kaštieľa, ako ho teraz poznáme, sa pričinil rytier Arthur Polzer z Poceru s manželkou Alžbetou, ktorý ho povýšil na reprezentačné šľachtické sídlo. Arthur Polzer bol významný predstaviteľ habsburského dvora a kancelár cisára. Po rozpade monarchie sa rozhodol kaštieľ predať a v roku 1922 budovu a pozemky kúpil Československý štát pre potreby vinárskej a ovocinárskej školy, ktorá sem bola presunutá z Bratislavy.
modra3

Rekonštrukcia sa realizuje v rámci projektu HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.
Skočiť na hlavné menu