Minister vnútra odovzdal horským záchranárom 21 nových záchranných terénnych vozidiel a štvorkoliek


Dátum: 14.12.2023

Obrázok k aktualite Minister vnútra odovzdal horským záchranárom 21 nových záchranných terénnych vozidiel a štvorkoliek
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) dnes odovzdal 21 nových záchranných terénnych vozidiel a štvorkoliek Horskej záchrannej službe (HZS). Tá bude celkovo vybavená 63 kusmi novej automobilovej techniky za viac ako 2,5 milióna eur. V jednotlivých strediskách HZS budú vozidlá k dispozícii už počas tejto zimy. Dnes záchranárom poputovalo 13 terénnych záchranných vozidiel Toyota Land Cruiser, dve veliteľské vozidlá SUV Kia Sportage HEV a šesť terénnych štvorkoliek Can-Am Outlander MAX XT-P 1000.

Všetko bolo financované z Európskych štrukturálnych a investičných fondov prostredníctvom projektu Posilnenie intervenčných kapacít Horskej záchrannej služby, v rámci operačného projektu Kvalita životného prostredia.

„Zlepšenie mobility príslušníkov HZS pri realizácii služobných zásahov je kľúčová a má priamy vplyv na schopnosť horských záchranárov pri zachraňovaní ľudských životov a pri ochrane ich zdravia v horských oblastiach za každého počasia, v každom ročnom období,“ uviedlo ministerstvo vnútra. Horskí záchranári tak celkovo dostanú 14 terénnych záchranných vozidiel Toyota Land Cruiser s príslušenstvom vybavené napr. predným navijakom či ťažným zariadením, 14 terénnych štvorkoliek Can-Am Outlander MAX XT-P 1000 s príslušenstvom, ako napr. doplnkové reflektory pre pohyb za znížených poveternostných a svetelných podmienok či svetelno-zvukové výstražné zariadenie. Súčasťou techniky je aj 10 veliteľských vozidiel SUV Kia Sportage HEV s príslušenstvom, ktoré majú svetelno-zvukové výstražné zariadenie, a 10 záchranných SUV Kia Sportage s príslušenstvom. Taktiež im poputuje aj 15 snežných skútrov Lynx 69 Ranger Alpine s príslušenstvom, ktoré sú vhodné do vysokohorského prostredia v lyžiarskych strediskách. „Nejde len o zachraňovaných, ale aj o bezpečie našich príslušníkov, ktoré je veľmi dôležité, aby záchranné akcie mohli byť úspešné,“ uviedol riaditeľ HZS Marek Biskupič.Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu