Minister Raši: Po Remišovej na ministerstve zostali len problémy a osemtisícová predražená sedačka


Dátum: 08.12.2023

Obrázok k aktualite Minister Raši: Po Remišovej na ministerstve zostali len problémy a osemtisícová predražená sedačka
Keby pani Remišová aspoň trochu rozumela práci, ktorú robila ako vicepremiérka zodpovedná za eurofondy tri a pol roka, dnešnú tlačovú konferenciu by nemohla zorganizovať, povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Hoci konečný účet za vyčíňanie pani Remišovej v eurofondoch ešte nemáme uzavretý, v Integrovanom regionálnom operačnom programe zazmluvnila projekty o takmer pol miliardy eur viac, ako mala k dispozícií finančné zdroje.

„Ak ich prijímatelia dokončia, túto sumu bude musieť Slovenská republika preplatiť zo štátneho rozpočtu,“ upozornil Raši a dodal, že v tomto prípade zvažuje voči Remišovej trestnoprávne dôsledky. „Pani Remišovej by som rád vysvetlil, že eurofondy nemôže medzi operačnými programami presúvať ako sa jej zachce, preto máme viac ako jednu miliardu eur stále nevyčerpanú. Nie je pravda ani to, že pani Remišová vyrokovala v Bruseli presunutie 1,4 miliardy eur na pomoc s energiami, keďže schválenie viac ako 400 miliónov eur z tejto pomoci urobila Európska komisia až pred niekoľkými dňami,“ upozornil Raši.

„Kým Pani Remišová v priemere mesačne čerpala 168 mil. eur, nám sa v novembri podarilo vyčerpať 400 miliónov a za prvý decembrový týždeň suma čerpania prevyšuje 300 mil. eur,“ upozornil Raši a dodal, že viac ako rok pravidelne ministerku Remišovú upozorňoval, že eurofondy treba čerpať rýchlejšie. Ona však namiesto toho riešila, ako si zariadi luxusnú kanceláriu. „Po pani Remišovej na ministerstve zostala len osemtisícová sedačka, 15-tisícový stôl a štvornásobne predražené vešiaky a tiež nevypovedateľné predražené nájomné zmluvy,“ upozornil Raši a dodal, že okrem toho zanechala kopec pokút, ktoré za jej neprofesionalitu na ministerstvo postupne prichádzajú.

„Ako si pani Remišová dovoľuje povedať, že my sme oklamali starostov a primátorov? Od prvého dňa na ministerstve riešime ich problémy, ktoré Remišová spôsobila a to už nehovorím ani o tom, že jej vlastný štátny tajomník Vladimír Ledecký povedal, že nikdy od nej nepočul slovné spojenie - regionálny rozvoj. Pre nás sú na rozdiel od Remišovej zástupcovia samospráv partneri, o čom svedčí aj prvý pracovný kongres s komunálnymi lídrami, ktorý ministerstvo organizuje budúci pondelok,“ uzavrel Raši. Dodal, že na ostatné útoky Matovičovej pravej ruky nemá zmysel reagovať, lebo na rozdiel od nej, sa pomoci regiónom venuje každý deň. 
 
Skočiť na hlavné menu