Michalovce: Slávnostne otvorili obnovený historický park Kerta


Dátum: 26.08.2022

Obrázok k aktualite Michalovce: Slávnostne otvorili obnovený historický park Kerta
Historický park Kerta v Michalovciach po 15 mesiacoch prác zrevitalizovali, slávnostne ho otvorili v piatok popoludní. Celá obnova najrozsiahlejšieho parku v meste stála necelých 651.000 eur. TASR o tom za radnicu informovala vedúca odboru komunikácie, marketingu a kultúry Mária Stričková.

V rámci obnovy zrekonštruovali existujúcu sieť chodníkov, ktorá je v súlade s historickými podkladmi. Súčasťou revitalizácie prírodného parku bola aj výsadba zelene a celková úprava okolia, osadenie drobnej parkovej architektúry či mobiliáru. "Celkovo pribudlo 1920 metrov nových chodníkov, 41 lavičiek, 23 odpadkových košov, altánok, vstupná brána a dva prvky detského ihriska. V rámci prevencie voči vandalizmu a ochrany parku bol nainštalovaný kamerový systém spolu s osvetlením a senzorom na evidenciu návštevnosti parku," uviedla s tým, že svetlá lemujúce sieť chodníkov vytvárajú symbiózu historického a moderného vizuálu parku.

Realizáciou projektu chcela radnica prispieť k obnove historickej časti Michaloviec, vytvoriť kultúrnu a oddychovú zónu, a  obnoviť tak význam a postavenie dôležitého územia v rámci mesta. Podľa nej vzniklo príjemné miesto na oddych, prechádzky s deťmi či pobyt na čerstvom vzduchu.

Obnova bola financovaná z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarsko, štátneho rozpočtu a mestského rozpočtu. Financovanie mesta predstavovalo takmer 52.000 eur.

Park Kerta patrí medzi 23 národných kultúrnych pamiatok na území mesta zapísaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. "Nachádza sa v ňom približne 60 vzácnych druhov drevín, medzi nimi aj 370-ročný dub letný, dub cerový, jaseň americký a iné," spresnila Stričková.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu