Mesto Žilina dokončuje rozsiahlu rekonštrukciu školy a škôlky v Bytčici


Dátum: 16.05.2023

Obrázok k aktualite Mesto Žilina dokončuje rozsiahlu rekonštrukciu školy a škôlky v Bytčici

Rekonštrukčné práce na budove Základnej školy s materskou školou Gaštanová v Žiline – elokovaného pracoviska v Bytčici sa blížia ku koncu. Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo znížiť energetickú náročnosť a zlepšiť tepelno-technický stav budovy.

Počas rozsiahlej obnovy sa zateplil obvodový plášť a strecha v časti materskej školy, vymenili sa prvky otvorových konštrukcií, zrekonštruovala sa vykurovacia sústava s energeticky úsporným zdrojom vykurovania a vymenili sa tiež osvetľovacie telesá za úsporné LED osvetlenie. Objekt dosiahol vďaka rekonštrukcii výrazne lepšie tepelno-technické vlastnosti, ktoré do budúcna znížia spotrebu energií na jeho prevádzku. Celková energetická náročnosť sa tak znížila z aktuálnej energetickej triedy D na triedu A1 a objekt sa stal nízkoenergetickým.

Súčasťou prác bolo riešenie vzhľadu fasády s dôrazom na modernú architektúru, ktorá odráža blízkosť prírody v úzkom kontraste s umiestnením edukatívnych prvkov, ako sú tabule na sebarealizáciu detí či monumentálne hodiny pri vstupe do základnej školy. Dôležitým krokom bolo aj doplnenie bezbariérových prístupov, nové prestrešenia či úprava chodníkov.

V základnej škole sa samospráva rozhodla zrekonštruovať aj sociálne zariadenia vrátane sanity a dverí, pričom tieto stavebné práce sa aktuálne dokončujú. Pred dokončením je aj úprava jedálne a priľahlých miestností v materskej škole, ktorej kapacita sa tak rozšíri.

„Z tejto dôležitej rekonštrukcie mám veľkú radosť. Vďaka nenávratnému finančnému príspevku a našim vlastným zdrojom sa obnovil prakticky celý objekt základnej a materskej školy. Budova má okrem energetických úspor po novom aj mimoriadne príjemný estetický vzhľad, čo bezpochyby ocenia deti aj zamestnanci školy a škôlky. Verím, že sa im bude vo vynovených priestoroch dobre fungovať,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

 

Rekonštrukcia Základnej školy s materskou školou Gaštanová v Žiline – elokovaného pracoviska v Bytčici stála vyše 602-tisíc eur. Na realizáciu projektu zníženia energetickej náročnosti budovy získala samospráva nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 330-tisíc eur. Zvyšnú časť tvoria vlastné prostriedky mesta. Kolaudácia budovy je naplánovaná na júl 2023. Do vynovených priestorov prídu škôlkari, školáci a zamestnanci 4. septembra.


Skočiť na hlavné menu