M. Radačovský: CoFoE by sa zišla väčšia propagácia odporúčaní


Dátum: 03.03.2022

Obrázok k aktualite M. Radačovský: CoFoE by sa zišla väčšia propagácia odporúčaní
Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE) by sa zišla väčšia propagácia a prezentácia odporúčaní, ktoré boli prijaté panelmi. Pre TASR to povedal slovenský europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský patriot).

V rámci Konferencie o budúcnosti Európy sa od septembra 2021 do februára 2022 stretávali štyri občianske panely zložené z 200 náhodne vybraných občanov členských krajín EÚ. Ich odporúčaniami sa bude na plenárnych zasadnutiach zaoberať Európsky parlament.

"Podľa môjho názoru sa forma občianskych panelov osvedčila. A v tomto smere je tento projekt správny a prospešný," povedal Radačovský, ktorý sa nie celkom stotožňuje s panelom o právnom štáte, demokracii a dodržiavaní ľudských práv.

"Ide totiž o citlivú otázku politického pohľadu na suverenitu národných štátov v rámci Európskeho spoločenstva. Na túto otázku sú názory rôzne a je potrebná k tejto téme oveľa väčšia možnosť diskusie," vysvetlil.

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia. Táto iniciatíva dáva občanom Európy možnosť vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu. Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov, v rámci ktorých sa stretli trikrát.

V každom z panelov je rovnaký počet mužov a žien a proporčne sú zastúpení ľudia z mestských a vidieckych oblastí zo všetkých 27 členských krajín. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov. Odporúčania panelov budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu