LUČENEC: Pri Strednej odbornej škole technickej má vzniknúť Centrum celoživotného vzdelávania a prípravy


Dátum: 09.01.2023

Obrázok k aktualite LUČENEC: Pri Strednej odbornej škole technickej má vzniknúť Centrum celoživotného vzdelávania a prípravy
Centrum celoživotného vzdelávania a prípravy by malo byť vybudované v rámci Strednej odbornej škole technickej (SOŠT) v Lučenci. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, ide o súčasť integrovaného investičného balíčka vypracovaného pre SOŠT v spolupráci s expertmi Svetovej banky v rámci Iniciatívy Catching-up Regions. Odhad nákladov na stavbu samotného tréningového centra je približne 600-tisíc eur.
Centrum celoživotného vzdelávania a prípravy bude zamerané na vzdelávanie v oblasti zelenej energie, ekológie, životného prostredia, obnoviteľných zdrojov energie, nízkoenergetických stavieb a inteligentnej domácnosti. „Projektový zámer nezahŕňa len stavbu tréningového centra, ale aj modernizáciu a revitalizáciu súčasnej budovy a okolia školy. Na samotnú realizáciu projektového zámeru budú využité zdroje z Operačných programov Európskej únie, prípadne budú hľadané iné možnosti financovania,“ uviedla hovorkyňa.
„Cieľom projektu je prostredníctvom Centra celoživotného vzdelávania a prípravy poskytovať vzdelávanie žiakom, odborným učiteľom a majstrom odborného výcviku na škole, ďalej iným stredným školám v Banskobystrickom regióne, ale aj širokej verejnosti – firmám, živnostníkom, ako aj nezamestnaným,“ objasnila Štepáneková.
Práce sa začnú až v momente, keď budú stanovené zdroje financovania. Súčasný projekt, ku ktorému bola podpísaná predmetná zmluva o nenávratnom finančnom príspevku z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a investícií, je zameraný na prípravu projektovej dokumentácie. Súčasťou projektu je Zelená inteligentná budova.
História technickej školy v Lučenci sa začala písať v roku 1950 vytvorením učňovského stavebného závodu, predchodcu dnešnej SOŠT. Neskôr sa učilište presťahovalo do Fiľakova, kde aj s časťou internátu pôsobili v kaštieli a v provizórnych priestoroch v meste. V roku 1970 začala výstavba terajšej budovy SOŠT na ulici Dukelských hrdinov v Lučenci. Súčasný názov má škola od roku 2009. „Škola má 329 žiakov, zamestnanosť absolventov je na úrovni približne 60 % a približne 10 % pokračuje v štúdiu na vysokej škole,“ doplnila hovorkyňa.
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu