L. Mikuláš má novú fermentačnú linku, jednu z najmodernejších na Slovensku


Dátum: 02.11.2022

Obrázok k aktualite L. Mikuláš má novú fermentačnú linku, jednu z najmodernejších na Slovensku
Kvalitný kompost pre obyvateľov Liptovského Mikuláša zabezpečí nová fermentačná linka, ktorú v týchto dňoch spustili do riadnej prevádzky. Patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Kontajner fermentora je umiestnený na zbernom dvore v Okoličnom a ako povedal primátor mesta Ján Blcháč, ide o ďalší významný príspevok k ekológii mesta.

"Súčasťou projektu je aj nová obslužná technika ako nakladač, zberové auto, miešací voz, drvič a zberové nádoby na kuchynský odpad z prípravy jedál," priblížil primátor.

Linka je určená na spracovanie kuchynského odpadu. Po ukončení štvordňového cyklu fermentácie materiál odvezú na dozrievaciu plochu, kde ho bude šesť týždňov prekopávať nakladač kompostu. "Následne hmotu upravia cez preosievač a výsledkom bude kvalitný kompost. Hnojivo zo skúšobnej prevádzky už Verejnoprospešné služby mesta Liptovský Mikuláš využívajú pri úpravách parkov, verejných zelených plôch a tiež družstvá na poľnohospodárske účely," dodala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Bezplatne si z kompostu môžu odobrať aj Liptovskomikulášania pre potreby svojich záhrad. Každý obyvateľ si môže prevziať do 500 kilogramov.

Mesto na komplexný projekt zvyšovania miery zhodnocovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu získalo vyše milión eur z eurofondov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu