KOŠICE: Vo vnútrobloku na sídlisku KVP pribudne zeleň aj športové plochy za viac ako 402-tisíc eur


Dátum: 26.11.2022

Obrázok k aktualite KOŠICE: Vo vnútrobloku na sídlisku KVP pribudne zeleň aj športové plochy za viac ako 402-tisíc eur

Vo vnútrobloku Jasuschová – Bauerová na sídlisku KVP pribudne v rámci projektu Regenerácia vnútroblokov v meste Košice zeleň aj športové plochy. Spoločnosť Eurobau, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní na sadovnícko-architektonickú revitalizáciu vnútrobloku so sumou viac ako 402-tisíc eur, nedávno prevzala stavenisko a v súčasnosti tam prebiehajú prípravné práce. Informovalo o tom mesto Košice.

Obyvatelia sa môžu tešiť na novú zeleň, lavičky a ďalší mobiliár, športové plochy a herné prvky. Okrem toho tu zrekonštruujú a dobudujú komunikácie. Väčší stavebný ruch tam obyvatelia tejto lokality postrehnú od začiatku decembra, revitalizácia má byť hotová počas budúcoročných letných prázdnin.

Mesto postupne začne aj s ďalšími revitalizáciami. Nevyužívaný priestor vo vnútrobloku na Čínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce chce pretvoriť na oddychovú zónu. V pláne sú parkové úpravy, vysadenie záhonov, inštalácia lavičiek, herných prvkov aj drobnej architektúry. Tú budú tvoriť vynovené schodiská spojené gabionovými múrikmi, ktoré poskytnú aj možnosť na sedenie. K dispozícii bude bezbariérový prístup a v lokalite vymenia aj nevyhovujúce verejné osvetlenie.

V lokalite Turgenevova – Lomonosovova na Juhu pribudnú nové dreviny, trvalky, dažďové záhony či komunitná záhrada. Na svoje si prídu aj najmenší obyvatelia a milovníci športu, pre ktorých vybudujú detské ihriská a športoviská. Chýbať nebudú ani nové prístupové chodníky, cestičky a mobiliár.

Nový šat dostane aj verejné priestranstvo na Lidickom námestí v mestskej časti Dargovských hrdinov. Cieľom je zvýšiť funkčnú a estetickú hodnotu priestranstva, a to výsadbou zelene, pridaním nového mobiliára a herných prvkov. Majiteľov štvornohých miláčikov poteší zriadenie kynologického ihriska na tréning psov.

V pláne je aj vybudovanie prvkov zelenej infraštruktúry pri materskej škole Kalinovská 9. Konkrétne pôjde o tri dažďové záhrady, ktoré zvýšia zadržiavanie vody v pôde a budú mať aj edukačnú funkciu. Zrevitalizuje sa zeleň, nepriepustné plochy zmenia na priepustné a pribudnú aj vegetačné plochy na strechách tejto materskej školy.

Uvedené projekty už majú vysúťaženého zhotoviteľa a aktuálne prebieha proces administratívnej finančnej kontroly postupu verejného obstarávania poskytovateľom nenávratného finančného príspevku (NFP), ktorým je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Mesto v októbri tohto roka uspelo aj s ďalšími žiadosťami o NFP spolu vo výške viac ako 710-tisíc eur na revitalizácie parkov v Starom Meste na ulici Branisková a Kuzmányho a revitalizáciu verejného priestranstva na ulici Obrancov mieru na Severe. V zásobníku projektov zatiaľ zostáva revitalizácia vnútrobloku Húskova – Hemerkova na Sídlisku KVP. Tento projekt síce uspel v hodnotení riadiaceho orgánu, avšak zatiaľ sa na jeho realizáciu nenašli finančné zdroje z eurofondov.

Zdroj TASR


Skočiť na hlavné menu