Komisia odobrila projekt spoločného európskeho záujmu, ktorý pomôže zvýšiť dodávky obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka


Dátum: 21.09.2022

Obrázok k aktualite Komisia odobrila projekt spoločného európskeho záujmu, ktorý pomôže zvýšiť dodávky obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka
Európska komisia v stredu schválila druhý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) na podporu výskumu a inovácie - prvú priemyselnú inštaláciu a vybudovanie potrebnej infraštruktúry vo vodíkovom hodnotovom reťazci. Ako informuje oficiálny web výkonného orgánu Európskej únie, učinila tak v zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

Projekt s názvom IPCEI Hy2Use spoločne oznámilo a pripravilo trinásť členských štátov: Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Ako člen Európskeho hospodárskeho priestoru sa do projektu zapojilo aj Nórsko.

Členské štáty poskytnú z verejných zdrojov až 5,2 miliardy eur, ktoré by mali priniesť ďalších sedem miliárd eur v podobe súkromných investícií. V rámci tohto projektu IPCEI sa do 35 projektov zapojí celkom 29 podnikov aktívnych v jednom alebo viacerých členských štátoch vrátane malých a stredných podnikov a startupov.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu