Jednou z priorít ministra Rašiho je podpora mnohých projektov z eurofondov, ktoré reálne pomôžu ľuďom v regiónoch


Dátum: 22.03.2024

Obrázok k aktualite Jednou z priorít ministra Rašiho je podpora mnohých projektov z eurofondov, ktoré reálne pomôžu ľuďom v regiónoch
Mestá a obce sa aktuálne môžu uchádzať o zdroje z eurofondov na tzv. centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, na ich výstavbu alebo rekonštrukciu polikliník. „V minulosti boli v mestách a obciach polikliniky, kde na jednom mieste bol všeobecný lekár, gynekológ, pediater, zubár či iný špecialista. Teraz na ich financovanie obce nemajú. Treba si však uvedomiť, že aj to je stabilizačný prvok, aby ľudia neodchádzali z obce, aby mali dostupnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste,“ uviedol v relácii tlačovej agentúry SITA - Tribúna minister pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Richard Raši.


Ďalším z europrojektov, ktoré pomáhajú malým a stredným podnikom v regiónoch je možnosť získať finančnú podporu na odprezentovanie výnimočných produktov, ktoré tieto firmy vyrábajú. „My máme na Slovensku naozaj úžasné výrobky, len v rámci obrovskej konkurencie sa nevedia ukázať na svetlo sveta. Takto majú možnosť získať podporu, môžu sa ísť odprezentovať na veľtrhy, kde naberú kontrakty, získajú nových klientov,“ hovorí o ďalšej podpore v regiónov šéf MIRRI. Veľkou výzvou sú podľa neho projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti. „Na kybernetickú bezpečnosť nikto nemyslí, nerobia ju ministerstvá, školy ani nemocnice. A to je veľká chyba. Kým nie je útok a problém, tak nás netrápi. Stojí veľa peňazí a každý si povie, že zdroje potrebuje skôr na nový prístroj v nemocnici, na rekonštrukciu školy, na zakúpenie počítačov. Keď príde k útoku, už je neskoro. Následky môžu byť nezvratné,“ myslí si minister. MIRRI preto poskytuje financie na podporu v oblasti kybernetickej bezpečnosti a na osvetu. „Ak by sa urobil cielený útok na nemocnicu, znefunkční ju to kompletne, lebo výsledky sa posielajú online, rovnako ako snímky, robia sa magnetické rezonancie, recepty máme taktiež online. Všetky informácie sú v nemocničných informačných systémoch. Ide teda skutočne o ohrozenie života každého z nás,“ vysvetľuje dôležitosť Raši. Z eurofondov sa však bude podporovať životné prostredie, školstvo, cesty druhej či tretej triedy, cesty v obciach. Pripravuje sa tiež veľká podpora zamestnanosti z Európskeho sociálneho fondu. Vyhlásených je podľa ministra viac ako sto rôznych výziev a pri tomto čísle sa to nekončí.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu