Jeden svet má pre komunity na celom Slovensku nové filmy o emigrácii Rómov, sociálnej spravodlivosti a rodovej rovnosti


Dátum: 03.04.2023

Obrázok k aktualite Jeden svet má pre komunity na celom Slovensku nové filmy o emigrácii Rómov, sociálnej spravodlivosti a rodovej rovnosti
Jeden svet v komunitách je projekt Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý už niekoľko rokov umožňuje širokej verejnosti organizovať si vlastné bezplatné premietania filmových dokumentov po celý rok. Vízia projektu je, aby dokumentárne filmy a diskusie po nich pripomínali, že kdekoľvek sa práve nachádzame, všetci žijeme v jednom svete, a rovnako ako my, sú prepojené aj globálne výzvy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku túto formu otvárania diskusií o citlivých témach v spoločnosti podporuje, preto v spolupráci s Jedným svetom do ponuky filmov pre komunity pribudli tri nové snímky.

Film Odchádzania  režisérky Miry Erdevičky, ktorý natočil prvý rómsky štáb v Spojenom kráľovstve. Očami protagonistov, emigrovanej a vzdelanej generácie rómskych detí zo Slovenska a Česka, úplne zblízka sledujeme, ako im do života zasiahol brexit a celosvetová pandémia. Čo znamená byť ženou a matkou na Blízkom východe, ukazuje film Ako to chcem ja. Film Sami proti všetkým ukazuje tínedžerov a mladých ľudí na celom svete bojujúcich za ľudské práva, klímu, slobodu prejavu, sociálnu spravodlivosť, prístup k vzdelaniu či potravinám.

Podrobnosti:
Tlačová správa
 
Skočiť na hlavné menu