Integrovaný regionálny operačný program v tomto roku o europeniaze nepríde, ubezpečuje Remišová


Dátum: 03.08.2022

Obrázok k aktualite Integrovaný regionálny operačný program v tomto roku o europeniaze nepríde, ubezpečuje Remišová
V Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) v tomto roku europeniaze neprepadnú. Potvrdila to ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorej rezort riadi tento program v rámci programového obdobia 2014 - 2020. Prijímatelia využili na svoje projekty potrebné prostriedky, čím IROP na aktuálny rok už splnil podmienky podľa pravidla N+3.

„Znamená to, že každý rok v rámci každého operačného programu, nielen nášho, ale aj tých, čo majú v gescii ďalšie ministerstvá, musíte vyčerpať určitú sumu. Ak ju nevyčerpáte, peniaze definitívne stratíte, idú do Bruselu, pre Slovensko sú stratené,“ informovala v stredu Remišová. „Tento rok tú podmienku máme splnenú, v tomto operačnom programe neprídeme ani o jediné euro,“ uviedla. Podľa vicepremiérky v minulosti len v IROP-e predchádzajúce vlády prišli o 38 mil. eur.

Remišová vyzýva samosprávy zásadne zrýchliť čerpanie európskych zdrojov na projekty v IROP-e, v niektorých krajoch je totiž výrazne pod celoštátnym využívaním eurofondov na úrovni takmer 60 percent. „V našom Integrovanom regionálnom operačnom programe sú sprostredkovateľskými orgánmi, čiže zodpovednými za čerpanie, aj župy a jednotlivé krajské mestá a podľa štatistík niektoré župy sú hlboko pod celoslovenským priemerom,“ upozornila ministerka.

„Ak je celoslovenský priemer 59 percent, sú župy, ktoré majú úroveň čerpania na úrovni 30 percent. Je potrebné, aby sa zásadným spôsobom zrýchlilo čerpanie aj na úrovni samospráv, a to sa týka aj ostatných rezortov, ktoré sú zodpovedné za svoje operačné programy, či už je to životné prostredie alebo doprava,“ dodala Remišová.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu