Humenné: Lávka pre peších a cyklistov už spája brehy Laborca


Dátum: 16.06.2023

Obrázok k aktualite Humenné: Lávka pre peších a cyklistov už spája brehy Laborca

Cyklolávka osadená troma mostnými konštrukciami.
Počas dvoch dní, v stredu a vo štvrtok (14. a 15.6.) sa výstavba cyklomosta cez rieku Laborec viditeľne posunula o ďalší krok. Viditeľne preto, že „Lávka pre peších a cyklistov“ – ako znie podľa projektu oficiálny názov, už spája oba brehy Laborca.

V stredu bola na betónové opory a mikropilotové základy uložená krajná mostná konštrukcia – na pravom brehu Laborca (pri zimnom štadióne). Vo štvrtok bola najprv osadená stredná (najväčšia) mostná časť a v podvečerných hodinách si sadla na svoje miesto aj tretia mostná konštrukcia (ľavý breh Laborca, Jasenovská ulica).

CYKLOLÁVKA NA SVOJOM MIESTE. Brehy Laborca spojilo viac než 106 ton :::  Samospráva ::: Aktuality a oznamy ::: Mesto Humenné ::: www.humenne.sk

Historický moment premostenia Laborca cyklolávkou si nenechali ujsť ani mnohí Humenčania, pozorovateľom bol aj primátor mesta Miloš Meričko.

Práce prebiehajú na riečnom kilometri 66,55 km, konštrukcia cyklomosta je oceľová. Celková šírka lávky je 6,05 metra, dĺžka premostenia je takmer 75 metrov, celková dĺžka mosta je 87,5 metra. Žeriav dvakrát ukladal krajné mostné konštrukcie s hmotnosťou po 32 ton, stredná časť vážila 42,5 tony.

Najhlavnejšou časťou stavebných prác počas dvoch dní bolo presne zmerať mostné konštrukcie a následne ich podľa geodeticky získaných hodnôt uložiť. Najdlhšie sa osádzala tretia časť, potrebné bolo upraviť oceľové výstuhy. Dvojdňový harmonogram prác však bol splnený.

CYKLOLÁVKA NA SVOJOM MIESTE. Brehy Laborca spojilo viac než 106 ton :::  Samospráva ::: Aktuality a oznamy ::: Mesto Humenné ::: www.humenne.sk

Najbližšie pracovné úkony sa budú zameriavať na dorovnanie lávky hydraulickými zdvihákmi, mostná konštrukcia sa pripraví na zváranie, ktoré sa aj zrealizuje, aby bola konštrukcia jedným spojeným samonosným celkom. Montovať sa bude nosná oblúková konštrukcia mosta s tiahlami, zábradlia tiež bude nutné pripevniť zváraním, odstraňovať sa z konštrukcie mosta začnú dočasné podporné konštrukcie a výstuhy.

Na Štefánikovej ulici bude lávka napojená na existujúci cyklochodník pri rieke Laborec. Na Jasenovskej strane sa vybuduje nový cyklochodník. V rámci projektu sa ešte rozšíria existujúce chodníky na Štefánikovej aj Jasenovskej ulici.

Zrekonštruované a rozšírené chodníky:
Štefánikova ulica: 73 m + Laborecká ulica: 169 m. Spolu 242 m
Nový chodník k Jasenovskej ulici: 130 m
Na lávke a novovybudovanom chodníku sa zrealizuje verejné osvetlenie.

Doba výstavby „Lávka pre peších a cyklistov cez rieku Laborec v Humennom“ je 12 mesiacov, t.j. v októbri 2023 by už nové mostné dielo malo slúžiť verejnosti.


Skočiť na hlavné menu