Heger diskutoval s eurokomisárom pre rozpočet a administratívu o možnej revízii sedemročného rozpočtu EÚ


Dátum: 21.04.2023

Obrázok k aktualite Heger diskutoval s eurokomisárom pre rozpočet a administratívu o možnej revízii sedemročného rozpočtu EÚ
Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) diskutoval s eurokomisárom pre rozpočet a administratívu Johannesom Hahnom o možnej revízii sedemročného rozpočtu Európskej únie (EÚ). Hegera zaujímal časový harmonogram revízie, i priority, s ktorými sa pri nej počíta. Eurokomisárovi ozrejmil aj negatívny vplyv inflácie na reálnu výšku finančných prostriedkov z európskeho rozpočtu určených pre Slovensko. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
 
Poverený premiér zdôraznil aj potrebu flexibility pre implementovaní finančných nástrojov rozpočtu únie. „Krízy, ktorým sme boli v uplynulých rokoch vystavení, či už ide o pandémiu, energetickú krízu alebo ruskú agresiu voči Ukrajine, sme dokázali prekonať práve vďaka flexibilitám v rozpočte. Rýchlou a účinnou reakciou sme dokázali pomôcť tam, kde to bolo potrebné, a tak prispieť k ochrane zdravia a životov a zároveň ochrániť konkurencieschopnosť členských štátov,“ uviedol Heger. Apeloval aj na prijatie systémových opatrení, ktoré by umožnili aj v budúcnosti aplikovať flexibilitu v rozpočte. „Vďaka tomu bude do istej miery možné kompenzovať reálne menšiu alokáciu zdrojov pre členské štáty zapríčinenú infláciou a budeme tiež vedieť aktívne reagovať na prípadné ďalšie krízy,“ povedal.
 
Jednou z tém, ktorým sa s eurokomisárom venovali, bolo i dlhodobé nastavenie pomoci EÚ pre Ukrajinu, ale aj pre jej susedné štáty, ktoré sekundárne pociťujú dôsledky ruskej agresie. „Vzhľadom na vývoj situácie na Ukrajine, ale aj na potrebu jej povojnovej obnovy by európsky rozpočet mal počítať s pomocou pre Ukrajinu aj v nasledujúcich rokoch. Zároveň by rozpočet mal riešiť tak predpokladané, ako aj neočakávané sekundárne dopady vojny na členské štáty Európskej únie, ktoré s Ukrajinou priamo susedia, teda aj na Slovensko,“ vraví poverený predseda vlády SR. Argumentoval súčasným problémom s dovozom poľnohospodárskych produktov. „V tejto súvislosti Slovenská republika navrhuje s pomocou Svetového potravinového programu využiť finančné zdroje Európskej únie na výkup ukrajinských poľnohospodárskych produktov a ich nasledovný transfer priamo do tretích krajín,“ konkretizoval Heger.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu