Gotická cesta získala európsky projekt s dvomi organizáciami zo Slovinska a Rumunska


Dátum: 22.08.2023

Obrázok k aktualite  Gotická cesta získala európsky projekt s dvomi organizáciami zo Slovinska a Rumunska

Združenie Gotická cesta začalo štúdiu exteriéru románsko-gotického kostola v Kameňanoch v okrese Revúca prostredníctvom projektu z grantového programu Kreatívna Európa „Kúpele, gotické kostoly a banícke domy: revitalizácia kultúrneho dedičstva mladými profesionálmi“. Ako informoval podpredseda združenia Peter Palgut, projekt spája tri mimovládne a neziskové organizácie z okrajových oblastí strednej a východnej Európy, konkrétne zo Slovinska, Rumunska a Slovenska. Celková finančná alokácia projektu je 188-tisíc eur vrátane 20-percentnej spoluúčasti partnerov.

Projekt je postavený okolo troch významných budov kultúrneho dedičstva – baníckeho domu z 19. storočia v Idriji v Slovinsku, Neptúnových kúpeľov Băile Herculane v Herculane v Rumunsku z 19. storočia a kostola z 13. storočia, pôvodne zasväteného sv. Ladislavovi v Kameňanoch. Všetky tri budovy boli ocenené za svoje hodnoty v európskom historickom kontexte ako lokalita UNESCO, Europa Nostra pre jednu zo siedmich najohrozenejších pamiatok roku 2022 a značkou Európske dedičstvo. Všetky zároveň čelia nejasnej budúcnosti pre slabú schopnosť sektora nehnuteľných pamiatok udržateľne podporiť ich revitalizáciu.

Získané zdroje budú počas dvoch rokov použité na vypracovanie troch prípadových štúdií a výskumov na každej lokalite, súčasťou sú aj tri workshopy s medzinárodnou účasťou, tzv. Master Class pre mladých profesionálov a dobrovoľníkov. Projekt sa zameriava nielen na konkrétne pamiatky s európskou hodnotou, ale aj na to, ako môžu mladí ľudia ovplyvniť revitalizáciu a zachovanie kultúrneho dedičstva výmenou skúseností z troch rôznych krajín, rôznych prístupov a troch rôznych príbehov.

„Evanjelický kostol v Kameňanoch je jednou z najhodnotnejších súčastí Gotickej cesty a projekt nám umožní nastaviť dlhodobú starostlivosť nielen o okolie tejto pamiatky, ale ukázať možné prístupy aj v iných lokalitách. Po prvýkrát v 15-ročnej existencii združenia naše úsilie presahuje hranice spoluprácou s ďalšími dvoma mimovládnymi organizáciami zo Slovinska a Rumunska, ktoré sú nám v mnohých problémoch, ale aj ich riešeniach, veľmi podobné. Partneri majú rôzne skúsenosti a dúfame, že ich zužitkujeme aj u nás na Gemeri a vedomosti odovzdáme ďalším nadšencom, ktorí sa zapoja do navrhovaných aktivít,” povedal Palgut.

Aktivity projektu sú naplánované na dva roky do konca roka 2024. Master Class organizovaný Gotickou cestou je naplánovaný na máj 2024 a počíta s pomocou 30 dobrovoľníkov priamo pri úpravách bezprostredného okolia kostola v Kameňanoch. Workshop by sa mal počas troch dní primárne venovať skvalitneniu priestoru okolo kostola, a to nielen pre návštevníkov, ale aj pre miestnych.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu