EZÚS Rába-Dunaj-Váh zhodnotilo programové obdobie rokov 2016 až 2023


Dátum: 19.06.2023

Obrázok k aktualite EZÚS Rába-Dunaj-Váh zhodnotilo programové obdobie rokov 2016 až 2023
Spolu 126 tzv. malých projektov podporilo v programovom období rokov 2016 až 2023 Európske združenie územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh (EZÚS). Zainteresovaných do programov boli stovky organizácií a desiatky tisíc návštevníkov slovensko-maďarského pohraničia. Odznelo to počas záverečnej konferencie Fondu malých projektov v Šamoríne. Informovala o tom riaditeľka rady EZÚS Ema Vasiová.

Cieľom Fondu malých projektov je posilniť cezhraničnú sociálnu súdržnosť prostredníctvom podpory spolupráce na miestnej úrovni, zároveň je účinným prostriedkom rozvoja komunít a dlhodobého cezhraničného partnerstva. Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič na konferencii vyzdvihol, že sa podarilo naprieč regiónmi a krajinami vytvoriť, posilniť a rozvíjať zmysluplné dlhodobé partnerstvá, ktorých výsledkom boli úspešne realizované malé projekty. "Opravovali sa rozličné pamiatky, budovali detské ihriská, fitnes parky, pútnické trasy, náučné chodníky a realizovali ďalšie aktivity ako workshopy a tábory," uviedol.

Podľa zástupcu odboru cezhraničných programov Interreg maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu Andrása Stefanika pod krídlami EZÚS Rába-Dunaj-Váh sa schéma Fondu malých projektov pre západnú programovú oblasť stala aktívnou a úspešnou súčasťou rozvoja regiónu. "Členovia zoskupenia prostredníctvom EZÚS vytvárajú hodnoty na regionálnej aj bilaterálnej úrovni a sú dobrým príkladom pre ostatné regióny," zdôraznil.

Riaditeľka EZÚS predstavila budúce aktivity fondu na roky 2023 až 2027 a kritériá pre podávanie žiadostí. Medzi oprávnené budú patriť festivaly, kultúrne a športové podujatia, odborné konferencie a programy, detské a mládežnícke tábory. Celkovo bude možné na území západného pohraničného regiónu zrealizovať malé projekty v hodnote takmer 6,45 milióna eur. Prijímatelia na Slovensku a v Maďarsku prispejú z vlastných zdrojov v závislosti od výšky národného spolufinancovania. Znížená bude aj administratívna záťaž.

Európske združenie územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh bolo založené v roku 2011. Zakladajúcimi členmi sú Trnavský samosprávny kraj, župy Győr-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom. V roku 2015 sa pripojili Bratislavský samosprávny kraj a župa Pest.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu