Europoslanec Wiezik od CoFoE očakáva autentickú debatu a konkrétne výsledky


Dátum: 13.12.2021

Obrázok k aktualite Europoslanec Wiezik od CoFoE očakáva autentickú debatu a konkrétne výsledky
Do Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) majú možnosť zapojiť sa po prvýkrát všetci občania členských krajín EÚ, a teda ide svojím spôsobom o najväčší prieskum verejnej mienky. Pre TASR to povedal slovenský europoslanec Michal Wiezik.

"Veľmi dúfam, že konferencia bude vďaka tomu skutočne autentickou debatou a že konkrétne výsledky na seba nenechajú dlho čakať," povedal.
Wiezik pripomenul, že v občianskych paneloch CoFoE sú zastúpené všetky vekové kategórie a okrem občanov sa na na nich stretávajú aj zástupcovia národných parlamentov, Európskeho parlamentu a vlád.

"Osobne ma teší, že medzi najdiskutovanejšie témy na platforme patria klimatické zmeny a ochrana životného prostredia, a to nielen v Európe, ale aj na Slovensku," dodal.
Pripomienky a nápady sa v rámci CoFoE prijímajú do jari 2022, následne majú šancu vyústiť do konkrétnych odporúčaní a reforiem, pripomenul europoslanec. Podľa Wiezika bude podstatné, aby sa podnety v rámci pracovných skupín dobre vytriedili a uprednostnili sa tie, v ktorých je možné dosiahnuť viditeľné zmeny.

"Mandát Európskej komisie trvá ešte skoro tri roky, času máme viac než dosť," poznamenal.

Wiezik, ktorý je členom výboru EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI), sa podľa svojich slov teší na návrhy v oblasti životného prostredia či ochrany biodiverzity.

Osemsto náhodne vybraných účastníkov zo všetkých členských krajín EÚ bolo v rámci CoFoE rozdelených do štyroch občianskych panelov. Každý z nich sa v období od septembra 2021 do januára 2022 zíde trikrát. Pripomienky a nápady týchto panelov môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu