Eurokomisia zdôraznila dôležitosť vzdelávania o holokauste Rómov


Dátum: 01.08.2023

Obrázok k aktualite Eurokomisia zdôraznila dôležitosť vzdelávania o holokauste Rómov
Európska komisia (EK) vzdala v utorok hold pamiatke státisícov rómskych obetí holokaustu a akcentovala dôležitosť vzdelávania o tejto problematike. Uvádza sa to v utorkovom tlačovom vyhlásení vydanom pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 2. augusta.

"Keďže počet osôb, ktoré prežili holokaust, a svedkov týchto hrôz sa zmenšuje, je našou povinnosťou pokračovať v pripomínaní si ich pamiatky a odovzdávaní ich svedectiev. Preto je vzdelávanie o holokauste naďalej základným kameňom pri presadzovaní trvalého úsilia v boji proti protirómskemu zmýšľaniu, antisemitizmu, predsudkom a nenávisti," uviedli v spoločnom vyhlásení predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, Európa má povinnosť chrániť všetky svoje menšiny pred rasizmom a diskrimináciou.


Preto je podľa nich potrebné vytvoriť a uplatňovať komplexný systém ochrany pred diskrimináciou, ktorý bude podporovať rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a základných práv pre všetkých obyvateľov EÚ, informuje spravodajca TASR.

Komisia preto opätovne vyzvala všetky členské štáty, aby sa zaviazali k napĺňaniu tzv. strategického rámca EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov, ktorý bol prijatý v roku 2020. Európsky parlament v roku 2015 vyhlásil 2. august za Európsky deň pamiatky rómskych obetí holokaustu, aby tak pripomenul okolo 500.000 európskych Rómov zavraždených v nacistami okupovanej Európe, čo predstavovalo najmenej štvrtinu ich vtedajšieho počtu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu