Eurofondy pomáhajú obnovovať kultúrne inštitúcie: Zrekonštruovaná pobočka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča už slúži ľuďom


Dátum: 22.03.2024

Obrázok k aktualite  Eurofondy pomáhajú obnovovať kultúrne inštitúcie: Zrekonštruovaná pobočka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča už slúži ľuďom
Marec - mesiac knihy je v plnom prúde. Sme hrdí, že i vďaka podpore z eurofondov sa darí mnohé knižnice na Slovensku obnovovať, aby priniesli návštevníkom ešte väčší komfort. Jednou z nich je Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Jej pobočka na sídlisku Sásová po rekonštrukcii už slúži čitateľom.

„Ak máte záhradu a knižnicu, máte všetko, čo potrebujete,“ znie citát, ktorý sa pripisuje slávnemu rímskemu filozofovi Marcusovi Tulliusovi Cicerovi. Knižnice sú stánkami múdrosti a každý národ by sa mal o tie svoje príkladne starať.
„Veľmi ma teší, že i vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktoré riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa knižnice obnovujú, rekonštruujú a revitalizujú. Neustále hľadáme spôsoby, ako pomôcť kultúrnym inštitúciám na Slovensku,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Príkladom dobrej praxe je Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Jej pobočka na najväčšom bystrickom sídlisku Sásová otvorila v marci svoje brány po viac ako osem mesiacov trvajúcej rekonštrukcii.

Knižnicu sa podarilo obnoviť vďaka dotácii určenej na podporu udržateľnosti a odolnosti kultúrnych inštitúcií v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorú ako sprostredkovateľský orgán prerozdeľovalo Ministerstvo kultúry SR z nášho Integrovaného regionálneho operačného programu.

Viac ako 93 tisíc eur pomohlo vynoviť priestory knižnice a vďaka podpore sa nakúpili aj nové notebooky, tablety a zmodernizovala wifi. „Nové stavebné riešenie vnútorných priestorov umožnilo vytvoriť aj malú čitáreň a klubovňu. Zaujímavým riešením interiéru, na ktorom sme spolupracovali s interiérovou architektkou, vzniklo pódium pre nenáročné podujatia a priestor na komunitné stretávanie sa, ako aj tvorivý priestor pre najmenších čitateľov. Interiér sa vynovil novými kovovými knižničnými regálmi a moderným knihovníckym pultom. Knižnica v Sásovej získala aj nové hygienické zázemie pre čitateľov, vrátane toalety pre telesne hendikepovaných. Tešíme sa, že naše úsilie je korunované úspechom,“ priblížila riaditeľka knižnice Iveta Babjaková

Skočiť na hlavné menu