Dvojica prievidzských škôlok bude čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov


Dátum: 04.08.2023

Obrázok k aktualite Dvojica prievidzských škôlok bude čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov
Materské školy (MŠ) na Ulici J. Matušku a Nábreží sv. Cyrila budú čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov. Využijú na to fotovoltické panely. Oba projekty v celkovej hodnote takmer 52.900 eur budú škôlky financovať z fondov Európskej únie.

nformoval o tom referent kancelárie primátorky Dalibor Snoha. "Mesto počíta s osadením monokryštalických fotovoltických panelov na výrobu elektriny bez batériového úložiska pre obe MŠ s výkonom desať kilowattpeakov pre každú škôlku," uviedol Snoha. Objekty pre projekt samospráva podľa neho vybrala na základe analýzy okolia. "Úlohu zohrali vonkajšie vplyvy, realizácia rekonštrukcie strechy, analýzy dosiahnuteľnej úspory – zníženie prevádzkových nákladov," doplnil s tým, že prioritou bolo dosiahnutie efektívnej ekologickej výroby elektrickej energie z lokálneho obnoviteľného zdroja energie, kde je predpoklad zníženia prevádzkových nákladov a postupná nezávislosť od centrálnej elektrickej siete.

"Podarilo sa nám pripraviť kvalitné projekty, ktorým bola schválená žiadosť o financovanie z Operačného programu Kvalita životného prostredia," zhodnotil vedúci referátu pre projekty a investície mesta Ivan Benca. Samospráva by podľa neho rada s využívaním fotovoltických panelov postupne pokračovala aj pre ďalšie objekty. "Bude však záležať, aké výzvy budú vyhlásené a či budeme schopní pripraviť všetky potrebné podklady v termínoch," dodal.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu