Dolný Kubín: Najväčšia materská škola v meste si vyrába vlastnú elektrinu


Dátum: 27.11.2023

Obrázok k aktualite Dolný Kubín: Najväčšia materská škola v meste si vyrába vlastnú elektrinu
Materská škola (MŠ) na ulici Odbojárov v Dolnom Kubíne si začala vyrábať vlastnú elektrinu. Podľa Martina Buznu z kancelárie primátora má najväčšia škôlka v meste namontované na strechách budov fotovoltické panely. Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok ocenil, že aj počas novembrových zamračených dní dokážu panely vyprodukovať elektrickú energiu.

"Naša škôlka ju následne spotrebuje, čím už teraz šetrí finančné prostriedky," priblížil. Samospráva inštalovala na strechu solárne panely v rámci projektu, pri ktorom došlo k zníženiu energetickej náročnosti budovy a očakáva sa, že bude ultra nízkoenergetická. Celková spotreba energií by sa mala znížiť o 80,11 percenta. "Súčasťou projektu bolo zateplenie celej budovy, modernizácia vykurovacieho systému či výmena všetkých svietidiel za úsporné LED svietenie. Škôlka dostala aj novú vzduchotechniku, čím sa zmodernizoval aj systém vetrania," ozrejmil primátor. Mestská MŠ na ulici Odbojárov má aktuálne sedem tried, ktoré navštevuje približne 153 detí a pracuje v nej 14 pedagogických zamestnancov.

Celkové náklady na projekt boli viac ako 564.000 eur, viac ako 90 percent z toho samospráva získala z nenávratných zdrojov z Európskej únie - Operačného programu Kvalita životného prostredia a štátneho rozpočtu. Z tejto sumy len 42.000 eur financovala samospráva z vlastných prostriedkov, dodal Buzna.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu