DOBRÉ FONDY EÚ-Uhorky pri obci Zemné pestujú vďaka eurofondom


Dátum: 25.12.2021

Obrázok k aktualite  DOBRÉ FONDY EÚ-Uhorky pri obci Zemné pestujú vďaka eurofondom
Pri obci Zemné, neďaleko Nových Zámkov, môžete nájsť štyri hektáre fóliovníkov, kde sa pestujú uhorky. Rodinná firma, ktorá začínala od nuly, vybudovala od roku 2005 spoločnosť, ktorá bola navyše veľmi úspešná v čerpaní eurofondov. V súčasnosti vyprodukuje za rok približne 3,6 milióna kusov uhoriek. Z dotácií boli podporené nielen samotné fóliovníky, ale aj rozvod živín, vyhrievanie s využitím modernej a udržateľnej geotermálnej energie, zavlažovací systém, rosiaci systém na znižovanie teploty, energetické bariéry a ďalšie technologické vybavenie potrebné pre celoročné pestovanie uhoriek v lokalite. Na to, aby sa dali uhorky efektívne zbierať, využívajú sa automatické vozíky s elektrickým pohonom so zdvižnou plošinou, aby pracovníci pri zbere uhoriek mohli pohodlne oberať uhorky.

Rozvod vody a živín prechádza do substrátu, čím sú kokosové piliny, ktoré sa nasýtia živinami podľa potreby jednotlivých rastliniek tak, aby mali optimálnu zásobu a mohli optimálne rodiť. Štandardná veľkosť uhoriek ako ich požadujú potravinové reťazce je 300 - 500 gramov. Výroba je maximálne ekologická. Všetky fólie sú recyklovateľné a obnovujú sa z toho istého materiálu a aj postreky, ktoré sa nutne musia proti škodcom používať sú biologické, nie na chemickej báze. Proti škodcom, ktorí sa do haly dostanú, slúžia žlté lepiace pásy, ktoré ich zachytávajú. Jednou z podporených častí je aj závlahový systém, ktorý využíva čiastočne aj dažďovú vodu, ktorá sa pozbiera z celej plochy fóliovníkov a okrem toho sa táto voda destiluje a využíva na chladenie v parných letných dňoch ako vodná hmla, ktorá znižuje vnútornú teplotu.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://slovakia.representation.ec.eu...

Skočiť na hlavné menu