DOBRÉ FONDY EÚ-Pútnické miesto v Gaboltove je vynovené vďaka eurofondom


Dátum: 19.11.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ-Pútnické miesto v Gaboltove je vynovené vďaka eurofondom
Kostol svätého Vojtecha v Gaboltove je pôvodne z 13. storočia. Pútnická turistika môže mať na severovýchodnom Slovensku veľký význam. Nájdeme tu niekoľko pútnických miest so svätomariánskou tradíciou. Jedným z nich je aj spomínané miesto v Gaboltove. Európska únia podporila vybavenie týchto pútnických miest. Nie je to iba výstavba chodníkov, infraštruktúry, odpadkových košov a sociálnych zariadení ale samozrejme aj vybavenie pútnického miesta ako je úprava a modernizácia veľkého prístrešku, ktorý využívajú pútnici najmä počas hromadných podujatí.

Podľa tradície sa na tomto mieste zastavil na svojej misijnej ceste sv. Vojtech, keď putoval na sever dnešného Poľska, kde zomrel mučedníckou smrťou. Hovorí sa, že využil tunajší prameň a požehnal mu. Odvtedy sa toto miesto nazýva prameňom sv. Vojtecha a je súčasťou pútnického miesta v Gaboltove, ktoré kedysi ležalo na významenej soľnej trase medzi serverom a juhom Európy. V rámci projektu sa rekonštruoval a obnovil tento prameň, vybudoval sa chodník a popri ceste je z neho rozvedená pitná voda pre pútnikov, ktorí navštívia toto miesto. Jeho súčasťou je aj kalvária.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.


Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://slovakia.representation.ec.eu...
Skočiť na hlavné menu