Digitálne služby musia byť dôveryhodné a bezpečné


Dátum: 14.11.2017

Obrázok k aktualite Digitálne služby musia byť dôveryhodné a bezpečné
 Digitálne služby musia byť dôveryhodné a bezpečné. Uviedol to v utorok v Bratislave podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) na slávnostnom otvorení 16. ročníka medzinárodného kongresu ITAPA 2017: Technology & HumanITy.

  "Ak nebudeme schopní zabezpečiť primeranú dôveryhodnosť a bezpečnosť digitálnych služieb, tak sa stratí dôvera v digitálny svet a budeme mať s tým problém," zdôraznil Pellegrini.

      Pripomenul, že pred pár dňami vláda SR síce schválila návrh nového zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorý by mal dať nový rámec tomu, ako v tejto oblasti postupovať ďalej. "Za bezpečnosť informačných systémov a za bezpečnosť v digitálnom svete si však v prvom rade zodpovedá samotný užívateľ, potom samotný rezort, ktorý si prevádzkuje svoje systémy a nad ním niektorá organizácia. Bezpečnosť nevyrieši zákon, vyrieši to len zodpovedné správanie sa v digitálnom svete," podčiarkol.

"Ak hovorím o dôveryhodnosti, tak musím povedať, že aj Slovenská republika sa bude musieť lepšie pripraviť na problémy, ktoré ju budú čakať. Boli sme svedkami zavedenia elektronických schránok k 1. júlu, ale boli sme svedkami aj určitých problémov so spomaleným doručovaním (do schránok) v mesiaci september. Situácia je už dnes stabilizovaná, ale štát mohol lepšie predvídať túto situáciu a lepšie reagovať, hneď verejnosti vysvetliť, čo sa deje, upokojiť situáciu a hneď prijať nápravné opatreniam," poznamenal podpredseda vlády.

Podobne chybnú komunikáciu Pellegrini vníma aj pri situácii s elektronickými podpismi, ktorá bola nielen slovenským, ale aj medzinárodným problémom. "Aj v tomto prípade sme komunikáciu mohli zvládnuť lepšie a mohli sme sa vyhnúť skoro až panike," doplnil.

"Tým, že sme čoraz viac digitalizovaní, automatizovaní a závislí od moderných technológií, tým sme viac a viac zraniteľní pri nejakom kybernetickom ataku. Môže dôjsť až k vážnym situáciám, až ku kolapsu poskytovania nejakých služieb, či už v oblasti dopravy, zdravia alebo bezpečnosti," dodal Pellegrini.

Z Poľska prišiel na kongres štátny tajomník Krzysztof Szubert, zastupujúci minister pre informatizáciu a vládny splnomocnenec pre jednotný digitálny trh. Prezentoval výsledky vlastnej štúdie, ktorá dokazuje, že krajiny V4 majú reálnu šancu zvýšiť rast na základe intenzívnejšieho využívania dát. Vo svetle týchto poznatkov sa vyslovil za užšiu spoluprácu v oblasti digitalizácie vo V4.

S jeho názorom sa stotožnil aj koordinátor digitálnej agendy z Úradu vlády ČR Ondřej Malý. Hovoril, že ČR ani žiadny iný štát nemôže byť "digitálnym ostrovom" a postupovať v elektronizácii samostatne. Vyslovil sa za spoluprácu na úrovni V4, ako aj na celoeurópskej úrovni.

 Štvoricu spíkrov z regiónu V4 doplnil zástupca Maďarska Ákos Péter Mernyei, námestník štátneho tajomníka pre EÚ a medzinárodné vzťahy. V prednáške sa venoval najmä nutnosti koordinácie medzi ministerstvami v oblasti informatizácie a zároveň načrtol, ako by bolo možné v rámci V4 spolupracovať intenzívnejšie na lepšom presadení spoločných záujmov.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu