Cykloželeznička z Prešova na Sigord už slúži verejnosti


Dátum: 09.07.2022

Obrázok k aktualite Cykloželeznička z Prešova na Sigord už slúži verejnosti
Po 17 rokoch prípravy otvorilo v sobotu mesto Prešov cykloželezničku spájajúcu mesto s rekreačnou oblasťou Sigord. Trasa dlhá 6,5 kilometra kopíruje bývalý splavný kanál, neskôr lesnú úzkokoľajnú železničku, ktorou sa prepravovalo drevo do solivarov, v rámci Akcie Z prerobenú na pioniersku železničku. Pre TASR to uviedla iniciátorka projektu a štatutárka Sigordskej spoločnosti Apolónia Sejková.

 "Názov cykloželeznička súvisí s tým, že je inšpirovaná projektmi From rails to trails, teda zo železničných tratí cyklocestičky," priblížila. Nová cyklotrasa je podľa Sejkovej vhodná aj pre slabších cyklistov, deti, korčuliarov či ľudí na invalidných vozíkoch, keďže má mierne stúpanie. V Prešove sa začína v mestskej časti Solivar a cyklistov nasmeruje cez Dulovu Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord.

"Cykloželeznička otvára Prešovčanom i obyvateľom okolitých obcí možnosti bezpečného cestovania do práce na dvoch kolesách, ale aj objavovania krás Slanských vrchov, keďže sa dostanú až k rekreačnej oblasti Sigord," uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová počas slávnostného otvorenia cykloželezničky.

Ako tiež mesto informovalo na svojej internetovej stránke, výstavbu prvej etapy Cykloželezničky Prešov - Zlatá Baňa realizovali v rokoch 2018 až 2020. Celkové náklady na ňu predstavovali takmer 1.749.000 eur, pričom nenávratný finančný príspevok z eurofondov bol vo výške 1.163.840 eur. Súčasťou novej cyklotrasy sú aj odstavné plochy na bicykle so stojanmi na ich uloženie, lavičky s odpadkovými košmi, lemujú ju informačné tabule.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu