CoFoE: Progresívne Slovensko je za otvorenie základných zmlúv o EÚ


Dátum: 13.06.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Progresívne Slovensko je za otvorenie základných zmlúv o EÚ
Právny štát a ekológia sú podľa mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) jednými z najvýraznejších tém záverečnej správy Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE). Tieto témy považuje PS za absolútnu prioritu. Strana je zároveň za otvorenie základných zmlúv o fungovaní EÚ, na ktoré už vyzval aj Európsky parlament.

"Mali by sme vážne hovoriť o tom, či by nebolo väčším problémom základné zmluvy neotvoriť. Ak sa EÚ nedokáže vyrovnať s deštrukciou právneho štátu vo viacerých členských krajinách, hrozí jej rozpad. Reforma nášho spoločného fungovania by si síce vyžiadala veľa politického úsilia a náročných rokovaní, ale v PS sme presvedčení, že by sme z nich vyšli oveľa silnejší a jednotnejší," uviedla pre TASR strana.

PS pripomína, že niektoré opatrenia vyplývajúce z CoFoE si vyžadujú otvorenia zmlúv o fungovaní EÚ. "Podpredseda europarlamentu za PS Michal Šimečka napríklad dlhodobo presadzuje zmenu spôsobu hlasovania z hľadania jednohlasného súhlasu na kvalifikovanú väčšinu - konkrétne v oblastiach, akou je napríklad zahraničná politika či ekonomické sankcie. Pri nich aj dnes spoločný postup 26 krajín torpéduje (maďarský premiér) Viktor Orbán, a pomáha tým Putinovi v jeho krvavej vojenskej agresii na Ukrajine," doplnila strana.

Progresívci sú za pravidelné opakovanie konferencie, ktorá počas uplynulého roka zapojila občanov do diskusie o budúcom smerovaní Únie.

"Štyridsaťdeväť adresne naformulovaných odporúčaní, s ktorými môžu inštitúcie EÚ ďalej pracovať, svedčí o kvalite organizácie aj o úsilí, ktoré do jednotlivých podujatí investovali participanti z radov občanov. Preto by nás mrzelo, ak by sa inštitúcie EÚ vážne nezaoberali všetkými návrhmi, ktoré z konferencie vyplynuli," poznamenalo PS.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu