CoFoE: Budúcnosť prináša mnohé výzvy - tvrdia Bilčík, Šimečka a Wiezik


Dátum: 18.12.2021

Obrázok k aktualite CoFoE: Budúcnosť prináša mnohé výzvy - tvrdia Bilčík, Šimečka a Wiezik
Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je demokratický nástroj, ktorý potvrdzuje, že Európska únia zostáva verná svojim princípom a svojej snahe byť transparentnou a schopnou počúvať hlas svojich občanov. Počas diskusie v TASR TV sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík, Michal Šimečka a Michal Wiezik. Členovia európskeho zákonodarného zboru zároveň spresnili, čo by podľa nich malo byť prioritou EÚ v budúcnosti a na čo by sa mala Únia podľa nich v budúcich rokoch zamerať.

Michal Šimečka považuje za oblasť, v ktorej EÚ "musí jednoznačne pridať", zdravotníctvo. Pandémia podľa neho zasiahla aj do priebehu CoFoE. "Myslím si, že je jednoznačne priestor na to, aby Európska únia mala silnejšie kompetencie v oblasti zdravotníctva, aby mohla napríklad spoločne reagovať v prípade nielen tejto pandémie ale všelijakých budúcich zdravotníckych kríz, ktoré môžu prísť. Dnes má (EÚ) takéto kompetencie len minimálne. Každý štát je vlastne ponechaný na to starať sa sám o seba a svojich pacientov. Ja si myslím, že aj peňazí by do toho malo ísť viac. Aj by mali byť jasnejšie a silnejšie (definované) kompetencie, špeciálne počas krízy," myslí si Šimečka a dodal, že "to všetko" je podľa neho "veľkou témou" pre Európsku úniu do budúcna. "Bol by som rád, keby sa aj tá konferencia uberala týmto spôsobom," povedal europoslanec. Druhá veľká téma je podľa Šimečku postavenie Európskej únie vo svete a posilnenie zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. "Vidíme, že svet smeruje k nejakému konfliktu dvoch veľkých mocností - Spojených štátov a Číny - a ak Európska únia nebude jednotná, keď nebude mať silnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, tak sa v tom svete stratí. Nielenže stratíme vplyv, ale bude nás to stáť aj množstvo ekonomických príležitostí a samozrejme bude to ohrozovať našu bezpečnosť," myslí si Šimečka.

Podľa Vladimíra Bilčíka bude Konferencia o budúcnosti Európy úspešná, ak prinesie "odvážne nápady" ako EÚ zmeniť - aby bola silnejšia, pevnejšia a rozhodnejšia. Podľa neho by sa EÚ mala v budúcnosti rozširovať aj smerom na Balkán. "Musíme sa usilovať aj o to, aby sme európsku perspektívu preniesli krajinám (západného Balkánu), lebo inak budeme mať veľké problémy za našimi vlastnými hranicami. Len pripomínam čo sa tu dialo v deväťdesiatych rokoch, keď sme mali sériu vojen v bývalej Juhoslávii a nikto nechce, aby sa to opakovalo. Čiže toto nie je len nejaká hra o to, čo bude o pár rokov. Ale je to naozaj o tom, aby sme ukotvili tieto krajiny v oveľa lepšom a kvalitnejšom európskom prostredí," myslí si Bilčík. Podľa neho je v tomto smere CoFoE "opäť kompromisom", keďže viaceré členské štáty sú podľa neho "skeptické voči rozširovaniu EÚ" aj voči účasti krajín západného Balkánu na tejto konferencii. "Práve preto to neprešlo. Ale ľudia zo západného Balkánu mali príležitosť zapojiť sa do takzvanej digitálnej platformy na konferencii. Mali sme tam aj čiernohorského ministra zahraničných vecí, ktorý vystúpil online v rámci plenárneho zasadnutia, keď sme mali debatu o digitálnej platforme," spresnil Bilčík, podľa ktorého je dôležité, aby "sme CoFoE a jej myšlienky preniesli na západný Balkán mladým ľuďom, ktorí chcú vidieť európsku perspektívu", dodal.

Michal Wiezik si myslí, že budúce smerovanie Únie bude závisieť aj od toho, do akej miery bude EÚ schopná prijať a implementovať závery Konferencie o budúcnosti Európy. Výsledky CoFoE sa podľa neho potom automaticky dotknú aj Slovenska. "Ak výsledky konferencie naozaj spôsobia reflexiu zo strany - či už Európskej komisie, alebo Európskeho parlamentu, alebo Rady EÚ - tak budú samozrejme prospešné a dotknú sa aj Slovenska. Verím, že (výsledky) budú prospešné, lebo naozaj by to nemali byť opatrenia, ktoré budú na škodu," povedal Wiezik. "Naozaj verím, že (výsledkom CoFoE) bude optimalizácia toho, čo vlastne občania požadujú od Európskej únie, ale v tom konštruktívnom zmysle slova. Takže určite Slovensko bude toho súčasťou a ak to budú prospešné opatrenia, dotkne sa to určite aj priamo Slovenska, ako jednoznačnej súčasti Európskej únie," doplnil. Europoslanec zároveň dúfa, že Európania si uvedomujú fakt, že Únia je vo svojej podstate dobrým a prospešným projektom. "Čisto hypoteticky teraz poviem, že keby výstupom z konferencie bolo, že treba rozpustiť Európsku úniu, tak to by sme mali asi pomerne veľký problém. Čiže dúfam, že do tejto roviny nepôjdeme," spresnil Wiezik.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu