Čirč: Základnú školu chce obec rozšíriť a zriadiť aj druhý stupeň vzdelávania


Dátum: 06.09.2022

Obrázok k aktualite Čirč: Základnú školu chce obec rozšíriť a zriadiť aj druhý stupeň vzdelávania
Kapacita základnej školy (ŽŠ) s materskou školou (MŠ) v obci Čirč, okres Stará Ľubovňa, už nepostačuje na plnohodnotnú prevádzku, obec chce jej kapacitu rozšíriť a prístavbu financovať z eurofondov. Starosta Michal Didik uviedol, že pripravený majú už aj projekt vrátane stavebného povolenia, náklady sú na úrovni milión eur.  

Žiaci druhého stupňa musia v súčasnosti dochádzať za vzdelaním do okolitých obcí. Podobnej situácii podľa starostu čelia mnohé obce na Slovensku. "Rodičia žiakov našej školy, ktorú navštevuje zhruba 80 detí na prvom stupni, majú záujem o plnoorganizovanú školu - to znamená prvý aj druhý stupeň. Prístavbou rozšírime kapacitu o 100 percent. Vybudujeme nové triedy, ale aj odborné učebne pre druhý stupeň, šatne, potrebné zázemie pre žiakov i pedagógov. Pristavíme nový moderný trakt, kde bude mať svoje miesto aj základná umelecká škola," priblížil riaditeľ školy Milan Varchola. Zriadením druhého stupňa vzniknú aj nové pracovné miesta, škola chce dať príležitosť mladým pedagógom z obce.

ZŠ už v minulosti prešla čiastočnou rekonštrukciou, ktorá priniesla úsporu energií. V súčasnosti však škole narástli len mesačné zálohové platby za elektrinu o 60 percent. "To sú peniaze, ktoré by sme mohli využiť úplne inak," skonštatoval Varchola s tým, že pomoci od štátu sa zatiaľ nedočkali. Zvýšenie cien energií podľa neho pocíti najviac školská jedáleň, ktorá v súčasnosti poskytuje stravovanie pre 140 detí i zamestnancov školy. Ešte pred časom ich bolo viac. "Keď zaviedli školské obedy zadarmo, mali sme stopercentnú účasť stravníkov. Tento školský rok, predpokladáme, že o stravovanie nebude až taký záujem, najmä u detí z rómskych osád," dodáva vedúca školskej jedálne Veronika Hrabčáková.

Vďaka nenávratnému finančnému príspevku vo výške 320.000 eur z rezortu vnútra samospráva pred štyrmi rokmi zrekonštruovala a rozšírila MŠ. V súčasnosti tak dokážu poskytnúť predprimárne vzdelávanie 46 deťom, čo je dvojnásobok pôvodnej kapacity a majú ďalšie nevybavené žiadosti o miesto. Nárast počtu obyvateľov i detí obec pripisuje výstavbe nových nájomných bytov, budovaniu lokalít na výstavbu rodinných domov a potrebnej infraštruktúry.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu