Cezhraničný projekt pomôže pri onkologickej liečbe detí na Ukrajine


Dátum: 16.12.2019

Obrázok k aktualite Cezhraničný projekt pomôže pri onkologickej liečbe detí na Ukrajine
Na pomoc deťom s onkologickými ochoreniami a ich rodinám je zameraný dvojročný slovensko-ukrajinský projekt. S finančnou podporou z eurofondov je prioritne smerovaný na Zakarpatskú oblasť na Ukrajine. V týchto dňoch ho rozbieha košická nezisková organizácia Svetielko pomoci – Pre deti z onkológie s ukrajinskou verejnou organizáciou Rada ochrany práv pacientov a zdravotníckych pracovníkov.

Podstatná časť z príspevku cez eurofondy v sume zhruba 295.000 eur pôjde na prístrojové vybavenie štyroch zdravotníckych zariadení v ukrajinských mestách Užhorod a Mukačevo blízko slovenskej hranice. Časť prostriedkov pomôže s vybavením dvoch oddelení a interiéru Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach, časť bude venovaná na zorganizovanie spoločných vzdelávacích seminárov. Ich úlohou je sprostredkovať kontakty a umožniť výmenu odborných a praktických skúseností lekárov, sestier, podporného personálu aj ľudí pôsobiacich v nadačnej a neziskovej sfére z oboch krajín.

 "Rovnako ako pred rokmi bolo pre nás pozitívom získavať skúsenosti v rozvinutých a ekonomicky silnejších európskych krajinách, dnes vnímame ako svoju profesionálnu aj ľudskú povinnosť pomôcť kolegom, a tým aj detským pacientom na Ukrajine. Nielen pretože sme susedia, ale aj vzhľadom na dlhodobú snahu krajiny začleniť sa do Európskej únie. Možno o to viac, že s detskými pacientmi spoza ukrajinských hraníc sa už stretávame aj na našich oddeleniach," uviedla v pondelok riaditeľka DFN v Košiciach Ingrid Urbančíková. Vďaka projektu sa zlepší aj prístrojové vybavenie tamojšieho oddelenia detskej onkológie a hematológie a kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Organizácia Svetielko pomoci a jeho zakladateľka a riaditeľka Miroslava Hunčíková už 13 rokov úzko spolupracuje s oddelením detskej onkológie a hematológie DFN. Spomína, že keď ju s prosbou o pomoc oslovila ukrajinská lekárka, uvedomila si, že aj im sa v minulosti dostalo pomoci. "Napríklad kolegovia z rodičovských organizácií vo Veľkej Británii, ktorí nám odovzdali svoje know-how pri vydávaní publikácií, ktoré sú prvým sprievodcom detí a rodičov pri prepuknutí vážneho onkologického ochorenia. My sme sa vďaka nim niečo nové naučili a mohli prevziať ich publikácie. Teraz to všetko môžeme posunúť ďalej," dodala Hunčíková.

Primárka oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN Natália Galóová je presvedčená, že kolegom z ukrajinskej strany budú okrem materiálnej pomoci užitočné aj ich odborné skúsenosti. Vzhľadom na zložitú situáciu s nedostatkom vysoko špecializovaného vybavenia na diagnostiku a liečbu onkopatológií, ako aj nedostatok rehabilitačného stupňa v procese ich liečby na Zakarpatsku, prispejú napríklad aj vzdelávaním pediatrov pri udržiavacej liečbe leukémií. "V týchto prípadoch nastupuje po intenzívnej polročnej lôžkovej liečbe jeden a polročná ambulantná liečba doma, kde sú nutné týždenné kontroly. Nepochybne bude užitočné, ak zaškolíme tamojších pediatrov, aby vedeli, o aký typ liečby ide a čo je pre kontrolu dôležité," spomenula jeden z konkrétnych prínosov vzdelávacích seminárov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu