Budúce ekocentrum v Čunove dostáva novú dušu, ako aj obsah


Dátum: 28.03.2023

Obrázok k aktualite Budúce ekocentrum v Čunove dostáva novú dušu, ako aj obsah

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) stavia unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. To vznikne v kaštieli v Čunove. Nakoľko bol celý objekt schátraný, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou. Rekonštrukčné práce pokročili a aktuálne sa presunuli najmä do interiéru.
 

„Rekonštrukčné práce sú v plnom prúde. Národná kultúrna pamiatka dostane novú dušu a nový obsah. Vytvoríme v ňom unikátne ekocentrum, ktoré v regióne dlhodobo absentuje. Okrem toho, že sa stane hlavným ekoturistickým centrom regiónu, plniť bude aj nadnárodnú funkciu a slúžiť bude pre širokú verejnosť každej vekovej kategórie,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Komplexná rekonštrukcia pozostáva z troch častí – obnovy čunovského kaštieľa, obnovy sýpky a revitalizácie priľahlej záhrady. Na budove kaštieľa bola zrealizovaná kompletná výmena strešnej krytiny vrátane opravy podstrešnej rímsy. Tomu predchádzala výmena pôvodného krovu za oceľovú konštrukciu, doplnenú dreveným krovom. Strecha bola tepelne zaizolovaná a osadili sa okná. Pôvodné komíny boli zrekonštruované, rovnako aj podkrovie, kde boli namontované sadrokartónové priečky a pokladá sa podlaha, rozvody elektroinštalácie, vody a kúrenia. Vytvorí sa tu tak administratívna a ubytovacia časť. Vyčistené boli pivničné priestory, kde sa vytvorí miesto pre tvorivé dielne. V ďalšej etape budú osadené okná na prízemí a v pivnici. Realizovať sa budú reštauračné práce, fasády a omietky.

V rámci revitalizácie záhrady sa buduje oplotenie areálu, ďalej vstupné brány, parkoviská a spevnené plochy. Poslednou etapou bude výsadba zelene, krovín a stromov, vybudovanie jazierka či drobnej architektúry ako altánok, informačné panely atď. Stavebné práce by mali byť ukončené v lete tohto roku a nasledovať bude inštalácia expozície.
 

Ekocentrum bude určené nielen pre obyvateľov Bratislavského kraja, ale aj celého Slovenska, s presahom na rakúske a maďarské územie. Slúžiť bude na workshopy, vzdelávacie programy pre žiakov a študentov, exkurzie, dobrovoľnícke dni, letné tábory, cezhraničné konferencie, nové turistické atrakcie, či prezentáciu prírodných zaujímavostí, a to všetko v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi.

Projekty „Ecoregion SKAT“ a „Ecoregion SKHU“ sú podporené prostredníctvom Programov spolupráce Interreg V-A SK – AT a Interreg V-A SK – HU (www.skhu.eu). Financovanie je zabezpečené prevažne z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


Skočiť na hlavné menu