BRATISLAVA: Dopravný podnik modernizuje trolejbusovú trať na Dolné hony


Dátum: 28.02.2024

Obrázok k aktualite BRATISLAVA: Dopravný podnik modernizuje trolejbusovú trať na Dolné hony
Dopravný podnik Bratislava (DPB) modernizuje trolejbusovú trať na Dolné hony. Ako informuje hovorca DPB Jozef Vozár, súčasne s obnovou vozidlového parku trolejbusov modernizujú tiež infraštruktúru, ktorá zabezpečuje ich prevádzku.

„Obnovou v súčasnosti prechádzajú meniarne aj podzemné trakčné káble," poznamenal s tým, že hoci väčšina zmien nie je viditeľná na prvý pohľad, ich dopad pocítia cestujúci v podobe zvýšeného komfortu. Nedávne nasadenie megatrolejbusov do premávky predstavuje zvýšenú kapacitu pre cestujúcich, ale aj zvýšenú záťaž na trolejovú sieť DPB. „Ako predprípravu na väčšiu výpravu kapacitnejších vozidiel v budúcnosti realizuje DPB projekt Modernizácia kľúčových úsekov a prvkov infraštruktúry verejnej osobnej dopravy v Bratislave," priblížil hovorca.

V rámci projektu vymenia podzemné napájacie trakčné káble, ktoré z meniarní Ružová Dolina a Dolné Hony napájajú trolejbusové trate na Dolných Honoch, Gagarinovej a Mierovej ulici. Viditeľnou zmenou bude zjednotenie náterov stĺpov trakčného vedenia do antracitovej farby. Počas jarných prázdnin, v čase nižšieho dopytu, uskutočnia na Dolných honoch napäťovú výluku. „V termíne od 2. do 10. marca nasadíme na linky 42, 71 a 72 náhradné autobusy, ktoré budú premávať v pôvodných trasách spomínaných liniek," uviedol Vozár. Ako dodal, Vrakunská ulica v úseku Popradská – Komárovská bude v tom čase pre individuálnu automobilovú dopravu prejazdná iba v smere na Dolné hony, v smere do centra povedie obchádzka po Kazanskej ulici. Po uvedenom termíne budú pokračovať v prácach bez obmedzenia cestnej premávky. V apríli a máji sú postupne naplánované napäťové výluky aj na Mierovej a Gagarinovej ulici, o nevyhnutnej a dočasnej úprave organizácie MHD budú informovať v dostatočnom predstihu. Modernizáciou prejdú aj meniarne, ktoré zabezpečujú napájanie trolejovej siete. „Až v štvrtine našich meniarní vymeníme technológie za spoľahlivejšie a modernejšie," poznamenal hovorca DPB s tým, že ukončenie modernizácie trakčných káblov a meniarní je naplánované do konca júna 2024.

Projekt je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu