BANSKÁ BYSTRICA: Žiaci na Murgašovej priemyselnej škole majú moderné priestory


Dátum: 16.01.2024

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: Žiaci na Murgašovej priemyselnej škole majú moderné priestory
Špičkovo vybavené učebne s najnovším hardvérom a softvérom, kreatívne centrum s top technológiami a zrekonštruované aj novo-vystavané priestory hodné 21. storočia. To všetko nájdu žiaci v priestoroch Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša (SPŠ JM) v Banskej Bystrici, na ktorej obnovu sa kraju podarilo získať približne 7,3 milióna eur z eurofondových zdrojov z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, škola má nové odborné učebne s pridanou hodnotou pre inovatívne vzdelávanie, v ktorých sa žiaci naučia pracovať napríklad s autonómnymi a robotickými technológiami, umelou inteligenciou alebo 3D technológiami. K tomu kompletne zateplená budova, pristavané ďalšie poschodie a inovačno technická zóna s 3D kinom. Toto všetko sa podarilo vďaka dvom eurofondovým projektom. Škola poskytla jedno poschodie aj pre Kreatívne centrum RTVS, na ktoré išla z ministerstva kultúry desaťmiliónová dotácia. Nové priestory sú plné najnovšej techniky pre tvorbu televíznych a rozhlasových formátov. „V budove školy prebehla skutočne rozsiahla rekonštrukcia. Najväčšiu zmenu predstavuje nadstavba časti budovy, v ktorej vzniklo deväť špecializovaných učební vybavených novu výpočtovou technikou, modelovňa s ateliérom pre 3D tlač, odborné kabinety, ale aj prednášková sála pre 160 osôb.


Zrekonštruovali sme klasické ako aj odborné učebne a postupne sme nainštalovali interaktívne dotykové obrazovky, ktoré nahrádzajú tabule,“ priblížil riaditeľ SPŠ JM Kamil Kordík. V inom trakte školy vznikla inovačno-technická zóna – viacúčelový priestor pre tvorbu a spoluprácu, ktorý bude slúžiť aj v čase mimo vyučovania. Ten je vybavený špecializovanou výpočtovou technikou pre virtuálnu realitu, programovanie robotiky a neurónových sietí, a tiež zariadeniami pre 3D tlač a 3D skenovanie, jeho súčasťou je aj miestnosť 3D vizualizácie. „Toto vybavenie umožní žiakom všetkých študijných odborov pracovať na svojich projektoch, vytvárať prototypy svojich modelov ale taktiež nájsť tu priestor na oddych a stretávanie s priateľmi. V popoludňajších hodinách bude inovačno-technická zóna slúžiť aj žiakom z iných škôl či verejnosti,“ doplnil Kordík s tým, že školu aktuálne navštevuje viac ako 640 žiakov a vyučuje štyri študijné odbory.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu