BANSKÁ BYSTRICA: Centrá práce Space pomohli už stovkám mladých ľudí


Dátum: 15.08.2023

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: Centrá práce Space pomohli už stovkám mladých ľudí

Špeciálne centrá práce s mládežou s názvom Space otvoril Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v siedmich mestách pred vyše rokom. Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, konkrétne ľudské príbehy ukazujú, že projekt má zmysel a práca odborníkov prináša výsledky. Služby centier využilo za prvý rok fungovania 704 klientov, z toho 73 anonymne.

Unikátny projekt spustila banskobystrická župa v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a za pomoci eurofondov. „Tento projekt je veľmi dôležitým doplnením vzdelávacieho systému základných a stredných škôl. Tu, v tomto bezpečnom prostredí, pod vedením mentorov, psychológov a pedagógov sa môžu mladí ľudia, žiaci a študenti, z akýchkoľvek podmienok, z akéhokoľvek prostredia získať to, čo nemohli doma. Bezpečné vzťahy, poradenstvo a víziu, čo môžu v živote dosiahnuť a dokázať,“ uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.

Centrum práce s mládežou - Miesto, kde môžeš rásť! | SPACE

Útulne zariadené centrá vznikli v siedmich mestách v kraji, v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Brezne, Lučenci, Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Zvolene. Sú určené pre ľudí vo veku 14 až 29 rokov a ponúkajú im komplexné služby rozvoja, podpory a poradenstva. Mladí v nich nájdu kariérnych poradcov, psychológov a koučov, ktorí im pomôžu nájsť správny smer.

„Po vyše roku od otvorenia centier môžeme zodpovedne povedať, že táto aktivita má zmysel. Dôkazom sú konkrétne prípady mladých ľudí, ktorí prišli s neistotou či v zložitej situácii a odišli s predstavou, ktorou nohou vykročiť a kde sa hľadať. Centrá sa tiež osvedčili ako kreatívny priestor, kde vznikajú nové nápady, mladí čerpajú inšpiráciu a kreatívne trávia čas,“ konštatovala riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK Janka Pálková, pod ktorú projekt spadá.

Pracovníci centra sa nezriedka stretávajú aj s problémami mladých z marginalizovaných rómskych komunít. Tí okrem poradenstva často potrebujú nájsť aj stabilitu a podporu, ktorá im doma chýba. „Typická pre nich je absencia vzoru, ktorá zapríčiňuje nedostatok motivácie a inšpirácie. Trpia generačnou chudobou a vyrastajú v málo podnetnom a v nevhodnom sociálno-ekonomickom prostredí. Pri riešení svojej situácie potrebujú dlhodobú podporu a sprevádzanie,“ doplnila riaditeľka.

Okrem ľudí z marginalizovaných komunít pracujú centrá Space s viacerými skupinami ľudí. Služby centier môžu využiť žiaci základných a stredných škôl, absolventi, matky bez pracovných skúseností či bez ukončeného vzdelania, nezamestnaní mladí ľudia, súčasní a bývalí klienti Centier pre deti a rodiny či utečenci z Ukrajiny.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu