Balík chce zefektívniť projekty v informatizácii a naštartovať nové s využitím eurofondov


Dátum: 16.06.2023

Obrázok k aktualite Balík chce zefektívniť projekty v informatizácii a naštartovať nové s využitím eurofondov
Zefektívniť projekty v oblasti informatizácie a naštartovať nové projekty financované z eurofondov v programovom období 2021 až 2027 a z Plánu obnovy a odolnosti. To sú hlavné priority povereného ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka v informatizácii. Chce sa tiež pozrieť na už rozbehnuté projekty, ktoré si podľa neho vyžadujú bližšiu pozornosť a skvalitňovanie výsledku.

Minister potvrdil ďalšie zníženie objemu eurozdrojov na informatizáciu v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) na roky 2014 až 2020. „Situácia je mimoriadne zložitá. Časť zdrojov na informatizáciu bude určená aj na kompenzácie energokrízy, čo nebolo účelom tejto prioritnej osi," odpovedal v piatok na otázku agentúry SITA Balík, ktorý predstavil svoje priority na konferencii o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

Pôvodná suma prostriedkov Európskej únie na informatizáciu za takmer 806 miliónov eur priebežne klesla na aktuálnych 627 miliónov eur a zníži sa ešte viac na 427 miliónov eur. Ku koncu mája bola využitá tretina súčasnej alokácie, teda viac ako 201 miliónov eur. „Je to aj smutná situácia. Nachádzame sa v 21. storočí, digitalizácia a informatizácia by mali byť kľúčovou súčasťou nášho života," zareagoval minister informatizácie. Napríklad v susednej Ukrajine, ktorá je už viac ako rok zasiahnutá vojnou, sú služby štátu v informatizácii v niektorých prípadoch už kvalitnejšie ako na Slovensku.

„Budeme sa snažiť dávať dôraz na dobré nastavenie nového programového obdobia. Máme viaceré investície, ktoré sú kľúčové a potrebné na Slovensku," povedal Balík. Podľa neho značne zaostávame aj v investíciách do širokopásmového internetu.

Zdroj: STA


Skočiť na hlavné menu