Babín: Zo starej školy vznikne na Orave centrum ľudového rezbárstva


Dátum: 20.01.2022

Obrázok k aktualite Babín: Zo starej školy vznikne na Orave centrum ľudového rezbárstva
Priestory bývalej školy v oravskej obci Babín, okres Námestovo, pretvoria na centrum ľudového rezbárstva. V objekte vznikne aj vzdelávacie a informačné centrum, ktoré bude slúžiť na propagáciu a prezentáciu kultúrneho dedičstva. Pôjde o výsledok cezhraničnej spolupráce s Velkými Karlovicami na Morave. Za obec o tom TASR informoval Miroslav Žabenský.

"Tradícia rezbárstva v Babíne, to je najmä rod významných ľudových rezbárov Siváňovcov, ale tiež medzinárodné rezbárske plenéry a budovanie stálej expozície ľudového rezbárstva. Tá v súčasnosti obsahuje viac ako 120 plastík a je jedinečnou v i v rámci Slovenska," priblížil Žabenský.

Zámerom projektu je zrekonštruovať priestory bývalej školy.  Výmenou okien, podláh, stien a dverí vzniknú bezbariérové výstavné priestory. "Budova získa miestnosti informačného centra, školiace a vzdelávacie priestory a pribudnú dve sociálne zariadenia. Projekt počíta aj so zakúpením potrebného a nutného zariadenia, nábytku, výstavných panelov, podstavcov či závesného systému a technického vybavenia," povedal Žabenský.

Objekt chcú verejnosti sprístupniť v auguste tohto roka. Súčasťou projektu sú aj informačné tabule, vydanie katalógu ľudových rezbárov a dve tvorivé rezbárske stretnutia. Podľa starostu Babína Martina Matysa je cieľom spolupráce revitalizovať, prezentovať a účelne propagovať prvky kultúrneho dedičstva v oblasti rezbárskej tvorby.

Projekt slovensko-českej cezhraničnej spolupráce pod názvom Návraty k Siváňovcom realizujú od novembra 2021 do augusta 2022. Sumou 34.000 eur ho spolufinancuje Európska únia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu