Avízo: Vyhlásenie Európskeho hlavého mesta kultúry, tentokrát na Slovensku


Dátum: 10.12.2021

Obrázok k aktualite Avízo: Vyhlásenie Európskeho hlavého mesta kultúry, tentokrát na Slovensku
V roku 2026 bude mať Slovensko po druhýkrát možnosť získať titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). Ten sa každý rok udeľuje dvojici, respektíve trojici európskych miest. Slovensko bude v roku 2026 cez projekt EHMK spojené s fínskym mestom Oulu. O titul EHMK 2026 sa uchádzalo osem slovenských miest (Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina). Do finálnej časti súťaže napokon postúpili Nitra, Trenčín a Žilina. Časť medzinárodnej hodnotiacej komisie v týchto dňoch navštívila mestá, ktoré so svojimi projektmi postúpili do finále súťaže. 

Jedenásťčlenná medzinárodná komisia EHMK 2026 je zložená z expertov a expertiek na oblasť kultúry a umenia z deviatich krajín Európy. Medzi nezávislými odborníkmi a odborníčkami nominovanými európskymi inštitúciami je aj dvojica slovenských porotcov, Ján Sudzina a Jozef Kovalčík, ktorých menovalo Ministerstvo kultúry SR po konzultácii s Európskou komisiou.
 
Po návštevách miest budú nasledovať vo štvrtok 9. decembra a v piatok 10. decembra vypočutia v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR, počas ktorých jednotlivé mestá v abecednom poradí odprezentujú svoje projekty EHMK. Vo štvrtok sa predstavia Nitra a Trenčín a v piatok predpoludním Žilina. Zatiaľ čo niektorí členovia odbornej komisie budú na vypočutí fyzicky prítomní, časť komisie sa k vypočutiu pripojí online z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie. Po skončení vypočutí, v piatok 10. decembra po 16.00 hod., komisia oznámi mesto, ktoré odporučí Ministerstvu kultúry SR ako nositeľa prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026.

Verejnosť a médiá budú môcť sledovať vyhlásenie výsledkov v piatok 10. decembra po 16.00 hod. na webovom sídle MK SR a na Facebookovom profile MK SR.

Podrobnosti:
Tlačová správa
 
Skočiť na hlavné menu