Avescentrum v Sennom i infraštruktúru Vtáčieho raja rekonštruujú


Dátum: 22.04.2022

Obrázok k aktualite Avescentrum v Sennom i infraštruktúru Vtáčieho raja rekonštruujú
Ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/Bird Life Slovensko začali rekonštruovať svoje sídlo Avescentrum v obci Senné v okrese Michalovce. Pred letnou sezónou chcú zrekonštruovať aj náučný chodník na Senianskych rybníkoch a tiež pozorovaciu vežu. Za SOS Bird Life Slovensko to pre TASR potvrdil Matej Repel.

V areáli má tiež pribudnúť niekoľko interaktívnych prvkov, ponuku služieb pre návštevníkov Vtáčieho raja má rozšíriť aj požičovňa bicyklov. Práce sú realizované v rámci medzinárodného projektu BirdTour, financovaného z programu Interreg.

"Už dlhé roky sme sa pokúšali získať zdroje na komplexnú rekonštrukciu nášho centra, aby sme vedeli rozšíriť priestory a zabezpečiť dôstojné podmienky pre dobrovoľníkov a návštevníkov a aby to bolo bezpečné, už sa rozpadávala strecha," priblížil. Sídlo ornitológov na Senianskych rybníkoch, pôvodný vidiecky dom bez elektriny a prípojky vody, získala SOS Bird Life Slovensko v roku 2006 a podľa Repelových slov na ňom dosiaľ vykonávali len drobné opravy z vlastných zdrojov alebo malých projektov.

V rámci komplexnej rekonštrukcie s rozpočtom viac ako 300.000 eur majú z pôvodnej stavby zostať len obvodové múry a objekt sa má nielen zmodernizovať, ale i rozšíriť o ubytovacie kapacity v podkroví a prednáškovú miestnosť na prízemí. Obnova má trvať do januára 2023, ornitológovia preto návštevníkov Vtáčieho raja upozorňujú, že Avescentrum tento rok v prevádzke nebude.

Súčasťou projektu BirdTour je i obnova infraštruktúry náučných chodníkov, na ktorých už v máji pribudnú nové informačné tabule. "Pribudne tiež spievajúca vtáčia audio tabuľa a labyrint pre deti," doplnil Repel. Ornitológovia už z projektových prostriedkov zakúpili ďalekohľady, ktoré je možné si pri návšteve Vtáčieho raja zapožičať, požičovňu bicyklov sprevádzkujú pravdepodobne až nasledujúci rok.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu